Vulvadini

Vulvadini

Vulvadini


Vulvadini kadınlarda yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen ve toplumda görülme oranı % 16 dolaylarında olan bir rahatsızlıktır. Vajina çevresinde hissedilen bu ağrının şiddeti artabiliyor ya da azalabiliyor. Nedeni ise halen tam olarak bilinemiyor. Dönemsel olarak değişkenlik gösterebilen bu ağrının nedenlerine dair pek çok farklı çalışma gerçekleştirildi. Lakin kanıtlanmış bir nedene rastlanamadığını belirtebiliriz.

Kadınlarda vulvadini problemi cinsel isteksizlik gibi sorunları da beraberinde getirebiliyor. Çünkü bu ağrı çoğu zaman cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında meydana geliyor. Özgüven sorunları, cinsel anlamda kendini yeterli hissedememe gibi psikolojik boyutları da olabilen bu problemi yaşayan kadınlar zamanla aile yaşamlarıyla ilgili sıkıntılar da yaşamaya başlıyor.

Vulvadini Nedenleri Neler?


Nedeni tam olarak bilinemiyor olsa da bazı faktörlerin vulvadini sorunuyla ilgili tetikleyici olabildiğini belirtebiliriz. Bu unsurları ise kısa bir liste halinde aktaralım:

  • Vajina çevresinde tahriş
  • Bakteriyel enfeksiyonlar
  • İdrar yolu enfeksiyonları
  • Vajina bölgesinde bulunan sinirlerde zedelenme olması
  • Vajina dokularında aşırı hassasiyet olması
  • Ped, tampon ya da tuvalet kağıdına karşı vücudun alerjik reaksiyon göstermesi

Her ne kadar yukarıda sıraladığımız unsurlar tek başına vulvadini nedeni olarak gösterilemese de mevcut problem üzerinde etkili olduğu biliniyor. Aynı zamanda daha farklı nedenlerin de bu soruna sebebiyet verebildiğini söyleyebiliriz.

Vulvadini ile Vajinismus Aynı Değildir!


Toplumda vulvadini sorunu ile vajinismus ve hatta disparoni sıklıkla birbirine karıştırılıyor. Ancak bu üç hastalığın aynı olmadığını, birbirinden çok farklı rahatsızlıklar olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu 3 rahatsızlığın ortak noktası, kadınların cinsel ilişki ile alakalı olarak sıkıntı yaşamasıdır.

Vulvadini Tedavisi Nasıl Yapılır?


Hastalığın nedeni henüz tam olarak bilinemediği için kesin bir tedavisinin de olmadığını söyleyebiliriz. Sadece hastayı rahatlatmaya yönelik tedaviler uygulanabiliyor. Özellikle psikolojik unsurların etkili olması durumunda antidepresan kullanımı tercih edilebilir. Kasların rahatlamasına yönelik kremler ya da ilaç tedavilerinin de tercih edilebileceğini belirtebiliriz. Öncelikle söz konusu rahatsızlığın tespit edilmesi için kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gidilmesi gerekir. Muayene ve tetkiklerin ardından tanı konabilir ve hastaya en uygun tedavi prosedürü belirlenerek uygulanır.