Vakumlu Kürtaj Yöntemi Nedir?

vakumlu kürtaj nedir

Vakumlu Kürtaj Yöntemi Nedir?

Kürtaj, halk arasında hamileliğin başında rahmin içinde bulunan ceninin cerrahi operasyon ile alınması ve hamileliğin sonlandırması olarak bilinmektedir. Hamile olan kişiye ultrasonografik inceleme ile tespit yapılır ve doğrulandıktan hemen sonra hamileliği sonlandırma işlemi olarak bilinir. Kürtaj işlemi, en son regli tarihinden sonraki ilk 10 hafta sürecinde rahimde meydana gelen embryo ve eklerinin rahimin içinden alınarak çıkartılması sonucunda gerçekleşir.

Operasyon Riskini Azaltın


Kürtaj ile rahmin içinde bulunan hamilelik, farklı özel cerrahi yöntemler ile sonlandırılmaktadır. Fakat bilmeniz gereken hamileliğin tespitinde sonra kürtaj işlemine karar verildikten sonra, kürtaja karar verildiğinde hiç zaman kaybetmeden operasyon yaptırmak riski azaltmaktadır. Kürtaj uygulanması yapılması için kesinlikle hamile olan kişinin rızasının olması gerekir ve 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Hamile olan kişi evli ise hem eşinin hem de kendinin rızasını belli eden bir beyan belgesi bulunmalıdır.

vakumlu kürtaj nedir

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de hamilelik sonlandırma işlemi vakum tekniği ile yapılmaktadır. Vakumla yapılan kürtaj rahmin içinde bulunan embryo ve parçalarının enjektör içerisindeki negatif basınç ile çekilmesi şeklinde gerçekleştirilmekte olan işlemdir. Bu uygulama rahim içeriği, elektrikli pompanın emme işlemi ile çıkartılmaktadır.

Vakumlu kürtaj yöntem şu şekilde yapılmaktadır;

  • Vakumlu kürtaj yöntemi öncesinde, enfeksiyon oluşumuna karşı olarak antibiyotik uygulaması yapılır. Oluşabilecek tüm semptomler en az düzeye indirilmektedir.
  • Hamile olan kişinin ultrason ve jinekolojik tedavisi yapılır. Ultrason ile bakılarak hamileliğin haftası belirlenmektedir. Hamilenin değerlendirilmesi ayrıntılı bir şekilde yapılması müdahale sırasında gelişebilecek komplikasyonların engellemek amacında önemli bir adım atılmıştır. Anı zamanda hamileliğin haftasının belirlenmesi hastaya uygulanacak kürtaj işleminin en hafif düzeye indirmek önemli bir işlemdir.
  • Hamile olan kişiye kan pıhtılaşması testi uygulanan bu aşamada, hamile olan kişinin kanında pıhtılaşma olup olmadığını ayrıntılı tetkiklerle tespit edilmektedir.
  • Hamile olan kişiye cerrahi operasyon yapılacağı alana alınır. Jinekolojik muayene masasına alınarak hamile olan kişiye uygulanacak müdahale için kişinin en uygun olan pozisyonu alması sağlanır. Hamile olan kişi lithotomi pozisyonunda operasyona hazır gele getirilmektedir.
  • Hamile olan kişinin durumuna göre lokal ya da genel anestezi yapılmaktadır. Vakumlu kürtaj işlemlerinde genel olarak hamile olan kişiye genel anestezi yapılması önerilmektedir.
  • Anestezi hamile olan kişide etkisini göstermeye başladığında vakumlu kürtaj operasyonuna başlanılmaktadır. Kürtaj operasyonu, vakum aspirasyonu yolu ile gerçekleşmektedir. Vakum aspirasyonu ile rahimin içinde bulunan tüm parçalar temizlenmektedir.
  • Vakum aspirasyonunun oluşturacağı negatif basınç yolu ile hamilelik rahim içinden boşaltılmaktadır. Bu işlemlerin yapılması ortalama olarak 5-10 dakika arasında sürmektedir. Fakat hamileliğin haftalığı ne kadar yüksekse eğer işlemin süreside o kadar yüksek olmaktadır.
  • Hamile olan kişi uyandırılarak ağrı kesici verilmektedir.
  • Hamilelik kürtajı sonrasında 30-45 dakika hasta dinlendirilmektedir. Bu dinlenme süresi içerisinde hastanın rahminde herhangi bir parça kalıp kalmadığına bakılır. Bu aşamadan sonra rahim tamamen boşalmışsa eğer hasta taburcu edilir.

Ortalama olarak 1 hafta sonra hasta kontrole gelerek tekrar rahim içine bakılır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.