Vajinoplasty

Vajinoplasty


Kadınlarda ileri yaşa, çok fazla cinsel ilişkiye, normal doğuma ya da anatomik durumlara, sık kilo alıp vermeye bağlı olarak gelişen vajina genişlemesi, partnerlerin çözüm aradığı bir sorun haline gelebilmektedir. Penisin cinsel ilişki sırasında vajinayı tam olarak saramadığı durumlar, çiftlerde cinsel hazzı düşürebilir. Bu durumlar, kadınlar için özgüven problemleri ile kaygıyı da beraberinde getirebilir. Günden güne gelişem genital estetik çalışmaları, bu sorunlara karşı çözüm üretererek insanların yaşam konforunu da arttırıyor. Vajina genişlemeleri durumunda yapılan vajinoplasty işlemi de bu çözümlerden bunlardan biri.

Genital estetik alanının en popüler konularından vajinoplasty, vajinanın ameliyatla daraltılması işlemidir. Vajinal genişleme nedeni ne olursa olsun, genital daraltma operasyonu gerçekleştirilebilir. Özel bir çalışma alanı olarak ameliyatla vajina daraltma işleminin alanın uzman doktorları tarafından yapılması gerektiği de unutulmamalıdır.

Vajinoplasty Nedir? Hangi Durumlarda Yapılır?

Vajinoplasty ya da ameliyatla vajina daraltma işlemi, doku ve kaslara yapılan cerrahi operasyonla vajinanın daraltılma işlemidir. Bu operasyonda vajina girişi ve vulva dokusunda sıkılaşma yaratılır. Ameliyatta, vajende genişlemeye sebep olan doku zedelenmesini onarmak esastır. Bozulan doku çıkartılır ve kalan doku ile kaslar birbirine yaklaştırılarak sıkıştırılır, vajen yenilenir. Ameliyat, hastanın da tercihine göre lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilir. Uygulama sırasında kadın, herhangi bir ağrı hissetmemektedir.

Vajinoplasty hangi durumlarda yapılır?


Genel olarak kadında özellikle normal doğuma bağlı gelişen vajen genişlemesi, kadının büyük bir vajinaya sahip olması durumlarında ayrıca vajinada sarkmalar olması, ilişkide vajinadan hava ya da ses gelmesi gibi hallerde uygulanabilmektedir. çoğunlukla operasyon, kadının cinsel ilişki sırasında eskiye göre zevk kaybı yaşaması ile gündeme gelir.

Vajinoplasty Riskli Midir?


Vajinoplasty ameliyatına karar vermeden önce kadınların vajinoplasty ameliyatı riskli midir sorusu ile karşı karşıya kalması normaldir. Vajina daraltma ameliyatı uzmanlar tarafından, kliniklerde ve gereken hijyen şartları altında vajinanın genişlik durumuna göre en çok 40 dakika süren bir operasyondur. Uzmanı tarafından gerçekleştirildiğinde kadın herhangi bir sağlık sorunu yaşamamakta, ameliyatı izleyen 1-2 gün içinde günlük yaşamına dönebilmektedir. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen vajinoplasty operasyonlarına kadın bedeninin kolay uyum sağladığı görülmektedir.

Vajinoplasty Sonrası Nelere dikkat Edilmelidir?


Ameliyatla vajina daraltma işlemi, her ne kadar uzmanların elinde gerçekleştiğinde kadının 1-2 gün içinde normal hayatına döndüğü bir operasyonda olsa iyileşme süreci gerektirmektedir. Kadın, operasyonu takip eden günlerde uzmanın önerilerine göre iyileşme sürecinde dikkatli davranmalıdır. Vajinoplasty operasyonunun ardından genel olarak şu konulara dikkat edilmesi gerekir:

  • Ameliyatla vajina daraltma işleminden sonra ilk bir hafta oturarak banyo yapılmamalıdır. Ameliyatı izleyen 1. günden itibaren ayakta duş alınabilir.
  • Ameliyat sonrası vajende oluşabilecek herhangi bir enfeksiyona karşı iki hafta süresince havuza ya da denize girilmemeli, hijyene çok dikkat edilmelidir.
  • Ameliyat sonrası doktorunda önerisine bağlı olarak 1 ile 1,5 ay süresince cinsel ilişkiye girilmemelidir.
  • Ameliyatı izleyen birkaç hafta süresinde egzersiz, spor yapılmamalı ayrıca vajen ıslak bırakılmamalıdır.