Vajinismus Türleri Nelerdir?

vajinismus türleri nelerdir

Vajinismus Türleri Nelerdir?

Vajinimus olarak adlandırılan cinsel ilişkiden önce yapılan ön sevişme kısmında herhangi bir sıkıtı bulunmazken çiftlerin birleşme zamanı geldiğinde ilişkinin gerçekleşmemesi için veya zor şiddetli bir ağrı ile gerçekleşmesi olarak bir açıklama yapıla bilinir. Vajinismus problemi bazı hastalarda ilk gün korkusu ile ortaya çıkarken bazı hastalarda daha sonradan birtakım psikolojik travmalar sonucunda da ortaya çıkmaktadır. Vajinimus hastalığının dört adet çeşidi bulunmaktadır.

Vajinismus Cinsel Fonksiyon Bozukluğudur

Vajimus, vajen kısmında bulunan kasların istemsiz bir şekilde kasılmasıyla birlikte meydana gelen cinsel fonksiyon bozukluğudur. Bu hastalık şu anda psikiyatri kliniklerinde kullanılan zihinsel hastalıklar olarak teşhis ve istatistik kılavuzunda bulunur. Vajinimus ve diğer disparoni hastalıklarında rahatsızlığı şiddeti göz önünde tutulmaktadır. Kadın cinsel ilişkiye girmek için istekli olsa da kendi iradesi dışında sağlıklı olarak cinsel ilişkiye giremez. Kadın kendini kasarak penisin vajinadan içeri girmesini engeller. Vajinanın dar ve küçük olmasıyla bu hastalığın herhangi bir alakası bulunmamaktadır. Bu hastalık tamamen psikolojik bir rahatsızlık olarak bilinmektedir.

vajinismus nedenleri nelerdir

Esnek ve kaslı bir yapıya sahip olan vajinada bulunan kaslar kontrolsüz olarak daralarak cinsel ilişkiye girilmesini engeller. İstem dışı oluşan kasılmalar yalnızca vajinada gerçekleşebileceği gibi bütün vücutta görülebilir. Vajinismus hastalığı bulunan kadınlar genel olarak bacaklarını sımsıkı kapatarak ilişkiye izin vermezler.

Vajinismus hastalığının türleri şu şekildedir;

  • Primer Vajinismus ( Birinci Vajinismus): Bu tür kadınların birçok hayatları boyunca hiçbir zaman ilişkiye girememeleridir. Birleşmeden korktukları için hiçbir şekilde vajinalarına penisi kabul etmez ve bakirelik süreci devam eder. Herhangi bir şekilde bir birleşmeye yaklaşmazlar. Kızlık zarlarının bütünlüğü korunduğu için primer vajinismus olarak da adlandırılmaktadır. Bu tür tedavi edilmediği sürece ömür boyu vajinismus olarak da bilinmektedir.
  • Sekonder Vajinismus ( İkinci Vajinismus): Bu tür vajinismus hastalığı sıklıkla karşımıza çıkmaz. Hastalar daha öncesinde defalarca ilişkiye girmesine rağmen yaşamış oldukları zor bir doğum, jinekolojik muayene, kürtaj, cinsel taciz, cinsel tecavüz gibi cinsel travmalar oluşarak cinsel ilişkiye giremeyecek duruma gelmeleridir.
  • Durumsal Vajinismus: Karşı cinse gelişen cinsel ilişkiye girmeme durumu olarak bilinmektedir. Genel olarak evlilikte yaşanan problemlerden dolayı ilişkiye girmeme isteğinin ön planda olması durumudur. Eşe karşı sevgi eksikliği yaşanması, öfke, sinir ve evlenirken aileler arasında yaşanan olumsuzluklardan kaynaklı olarak kadının eşine karşı uzaklaşması ve ilişkiye girmeme istediğinin oluşması durumdur. Aile içinde yaşanan sıkıntılar kadında ilişkiye karşı isteksizlik ortaya çıkartabilir.
  • Biyolojik Kaynaklı Yapısal Vajinismus: Özellikle kızlık zarının ve vajinada dış genital ile ilgili doğuştan gelen ya da sonradan kazanılmış olan cinsel ilişkiye girmek istememe problemidir. Kızlık zarının sert olması, yüksek kenarlı olması ve yarım ay şeklinde olması, septalı ve elekli olması durumlarında oluşan yapısal bariyerler cinsel ilişkiye girme durumunu engellemektedir. Yapısal kaynaklı olan vajinismus türlerinin arasında bulunan bir durumdur. Bu yapısal problemden kaynaklı olarak cinsel birleşmede zorluklar yaşanabilmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.