Vajinismus Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

vajinismus tedavi yöntemleri

Vajinismus Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vajinismus problemi yaşayan bir kişinin tedavi olması için iyi bir araştırma yapması gerekmektedir. Vajinismus hastalığının tedavi yöntemleri kişiden kişiye ve doktordan doktora göre değişiklik göstermektedir. Bir hasta için önerilen bir tedavi yöntemi diğer hasta için önerilmeyebilir. Hangi çeşit kullanılacaksa kullanılsın Vajinismus tedavisi ertelenmeden yapılması gerekli olan bir cinsel rahatsızlıktır. Kısa süre içerisinde tedavisi yapılmadığında depresyon, kronik mutsuzluk, kaygı bozukluğu gibi sorunlara zemin hazırlar. Erkeklerde ise bu durum erken boşalma, cinsel isteksizlik ya da sertleşmeye neden olur. Buda zamanla ile içerisinde problemlere sebebiyet vermektedir.

Vajinismusun Neden Kaynaklandığının Tespiti

Kadının Vajinismusunda bulunan kaslar kasılarak penisin içeriye girmesini engeller ve cinsel beraberlik gerçekleştirilemez. Öncelikle Vajinismusun kapanmasını engelleyen nedeni öğrenmek gerekir. Bunun birçok nedeni olabilir. Bu nedeni öğrendikten sonra tedavi süreci başlar. Türkiye’de ve bütün dünyada uygulaması yapılan Vajinismus tedavi yöntemi arasında ilk sırada sistematik duyarsızlaşma tekniği gelmektedir. Yani buna Davranışsal Cinsel Terapiler denilmektedir. Bu tedavi yöntemi dünya çapında sıklıkla tercih edilmektedir. En etkili ve en iyi Vajinismus tedavi yöntemidir.

vajinismus tedavi yöntemleri

Hipnoterapi de Vajinismus tedavi yöntemlerinden bir tanesi olarak bilinir. Hipnoz terapisi hastanın bilinç altında bulunan korkuyu yok etmek için yapılan bir tedavi yöntemidir. EMDR, akupuntur, cerrahi yöntemler, klasik psikoterapi yaklaşımı gibi tedavi yöntemleri de bu hastalıkta kullanılan yöntemlerdendir. Botulium toksin enjeksiyonu, eşlere uygulanacak olan cinsel terapiler, evlilik terapileri de yer almaktadır.

Vajinismus tedavisinde cinsel terapiler kişileri problem derecelerini ve sorunun kaynağını uygun bir şekilde bireyselleştirmesidir. Yani bireye ve çifte göre özel bir tedavi yöntemi kullanılmasıdır. Mesela anatomik engellere bağlı olarak gelişen seksüel sorunların cerrahi operasyonlara sonuç vermesine rağmen psikolojik sebepli olan durumlarda gerekli olmamasına rağmen uygulanan cerrahi işlemlerin tam tersi bir durum ile kaygı düzeyini daha fazla arttıra bilinir. Aynı zamanda hipnoza inanmayan bir hastanın hipnoz tedavisine tabi tutulması hastanın iyileşmesine engel olabilir. Bütün bu nedenlerden dolayı tedaviler hastalığın ortaya çıkış sebebi ile hastalığın düzeyine ve hastanın rızasına uygun olarak planlanmalı ve uygulanmalıdır.

Davranışsal Cinsel Terapi

Vajinismus tedavi yöntemlerinde en fazla kullanılan davranışsal cinsel terapi yöntemidir. Bilişsel terapi yöntemi ile cinsellik, ilk gece ve kızlık zarı ile gerekli olan bilgiler tam olarak verilmektedir. Davranışsal cinsel terapide ise nefes egzersizleri, bacak açma egzersizleri, soyunuk kalma egzersizleri, kegel egzersizleri, ayna egzersizleri, dokunma egzersizleri, masaj egzersizleri, parmak egzersizleri gibi doktorun size ev ödevi olarak verdiği egzersizleri yapmanız gerekmektedir. Bu egzersizleri evde eşinizle birlikte doktorun söylediği şekilde yapmanız oldukça önemlidir. Bu yöntemler tedavi sürecini hızlandırarak kadında oluşan Vajinismus hastalığının tedavisini gerçekleştiriyor. Tıbbi ve psikolojik açıdan tedavisi mümkün olan Vajinismus hastalığının önemli olan noktası hastalığı kabul etmeniz ve tedavi olmak için hazır hissetmeniz. Tüm bunlardan sonra tedavi olmanız oldukça kolaydır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.