Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

vajinismus nedenleri nelerdir

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus hastalığı ön sevişmeden sonra kadınların ilişkiye girme korkularıdır. Bu korkuların çeşitli sebepleri olabilir ve bundan kaynaklı olarak engellenebilirler. Vajina kısmının kasılarak penisi içine almak istememesi durumudur. Vajina kasılır ve şiddetli ağrı hissi verir bu durumda kadının cinsel ilişkiye girmesini engeller. Vajinismusun içinde bulunan kaslar kendini kasarak penisi içine almak istemez ve zorlamaya başladığı zaman acı hissiyatı verir ve kadın cinsel ilişkiye girmemek için kendini korumaya alır.

Vajinismusun Nedenleri

Vajinismusa birçok sorun neden olabilir. Bunlardan bir tanesi birincil adı verilen hiçbir şekilde ilişkiye girmemiş kişiler ilişkiye girmekten korkarlar ve bunun için ilişkiye girmezler. Hiçbir şekilde ilişkiye girmeyi kabul etmezler ve birleşme sırasında bacaklarını kapatarak ilişkiyi engellerler. Kızlık zarını her zaman koruma altına alarak ilişkiyi reddederler. Bunun için kişilere genel olarak psikolojik bir destek önerilir. Psikiyatri doktoru bu konuda hastayı ilişkiye hazır hale getirerek ilişkiye hazırlar. Burada hastanın rolü oldukça önemli bir durumdur. Çünkü hasta eğer tedaviyi kabul etmezse ve korkularından kurtulmaya çalışmazsa tedavi herhangi bir sonuç vermez.

vajinismus nedenleri nelerdir

Vajinismusun diğer nedenlerinden bir tanesi de kadınlar ilişkiye çok kez girmelerine rağmen yapmış oldukları zorlu doğumdan sonra tekrar ilişkiye girme korkusu yaşayabilirler. Bundan kaynaklı olarak doğumdan sonra ilişkiyi reddederler travma yaşarlar ve ilişki açısından zorlu süreçler geçirirler. İlişkiye girdiklerinden tekrar o acıları yaşayacağını düşünerek bu durumu reddederler.

Bu vajinismus hastalığının da tedavisi kesinlikle psikolojik olarak yapılmaktadır. Psikolojik destek alan hasta çok kısa süre içerisinde eski durumuna dönebilir. Bazı destek almayan hastalar bu duruma kendilerini rahatlıkla hazırlayabilirler. Doğumdan bir süre sonra rahatlıkla ilişkiye tekrar girebilirler.

Vajinismus hastalığının bir diğer nedeni ise psikolojik durumlardır. Kadının eşi ile sağlıklı giden bir evlilikleri yoksa, kadının eşinin ailesi ile problemleri oldukça fazlaysa, kadının stresli ve sinirli bir yaşam tarzı varsa, kadın eşini artık istemiyorsa eğer bu durumda vajinismus kendini kasar ve ilişkiyi engeller. Bu durumunda tedavisi tamamen psikolojik bir süreçten geçmektir. Kadın ve eşi psikolojik destek alarak ilişkilerini düzelterek bu durumun önüne geçebilirler. Bu sayede eski günlerdeki gibi rahatlıkla ilişkiye girerek aralarındaki sorunu halledebilirler.

Vajinismus Travma Sonucunda Meydana Gelmiş Olabilir

Vajinismus hastalığının bir diğer nedeni ise yaşanılmış olan cinsel istismar durumudur. Zorla ve istemeyerek bir kadına cinsel bir saldırı yapıldığı zaman vajinismus bu ilişkiyi reddeder ve kasılarak kendini koruma altına alır. Kadının yaşamış olduğu travma aklından hiç çıkmayarak sürekli olarak o anı hatırlar ve ilişkiyi kesinlikle reddeder. Bu sorununda tedavisi tamamen psikolojik destek ile yapılmaktadır. Kadının bu problemde psikolojik destek alması oldukça önemlidir. Eğer bu aşamada destek almazsa ömür boyu bu travma ile yaşayarak bu problemden kurtulamaz ve cinsel ilişkiyi her zaman reddeder. Vajinismus hastalığının tıbbi açıdan tek tedavi yöntemi psikolojik yöntemlerdir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.