Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

vajinismus nasıl tedavi edilir

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus kadınlarda görülen cinsel isteksizlik hastalığıdır. Vajinismus kadınlarda cinsel olarak birleşme esnasında ortaya çıkan korku ve kaygı olarak bilinir. Kadınlar genel olarak ön sevişme sırasında herhangi bir sorun yaşamaz ve diledikleri gibi ön sevişmeyi gerçekleştirirler sıra birleşme aşamasına geldiğinde bir korku ve paniğe kapılırlar. Bu korku ve panik hali istemsiz bir şekilde vajina kısmında bulunan kaslar kasılarak penisin içine girmesini engeller. Kadınlar bu aşamada bacaklarını kapatarak, elleri ve ayakları ile eşlerini itekleyebilirler ya da kalçalarını kaldırarak eşlerini reddederler.

Vajinismus ve Psikoloji

Vajinismus kadınlarda görülen bir hastalık olduğu için eşlerin bu aşamada onlara yardımcı ve anlayışlı olması oldukça önemlidir. Vajinismus hastalığının belirli nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenlerin altında psikolojik problemler kaynaklanmaktadır. Bu problemler eşler arasında huzursuzluk, ilk ilişki korkusu, cinsel taciz, zorlu geçen doğum gibi psikolojik bir korkudan kaynaklanır. Kadınlar genellikle böyle bir travma yaşadıkları zaman beraber olma isteğini reddede bilirler. Cinsellik kadın ve erkek arasında olmazsa olmaz bir tutkudur. Bazı kadınlar bu tutkuyu sonuna kadar isteseler de korku ve paniğin esiri olurlar ve ilişkiye girmeleri engellenir.

vajinismus nasıl tedavi edilir

Vajinismus bu olayların hepsini kapsamaktadır. Bu hastalığın tedavisi psikolojik olarak yapılmaktadır. Vajinanın dar olması ya da penisin büyük olması ile ilgili bir hastalık değildir. Tamamen kadının kafasının içerisinde oluşturduğu korku ve endişe ile gerçekleşmektedir. Kadınlar bu durumdan kurtulmak için tedavi olmanın yöntemlerini ararlar.

Bunun için alanında uzman olmuş ve tedavi yöntemleri kesin olan doktorları tercih etmeniz gerekmektedir. Vajinismus hastalığından her doktorun kendine göre bir tedavi yöntemi bulunmaktadır ve her hastanın başka tedavi şekli olur.

Tek bir çeşit tedavi yöntemi her hasta için geçerli olmaz bazı doktorlar bilinç alındaki korkuyu silmek için hipnoz yöntemini kullanabilirler. Ama hipnoz yöntemine inanmayan birçok kişi bulunmakta ve bu yöntem hastayı tedavi edemez ve hasta aynı şekilde vajinismus hastalığına devam eder. Dünya çapında ve ülkemizde genellikle sıklıkla kullanılan bilişsel ve davranışsal cinsel terapiler uygulanır. Burada doktorun size önermiş olduğu tedavi yöntemlerini dikkate alarak kesinlikle uygulamanız gerekmektedir.

Vajinismus Tedavisi için önerilenler

Bazı hastalar eşlerini yanında çıplak duramazlar ve utanırlar burada ilk olarak kısa süreler içinde eşinizin yanında çıplak kalmanız önerilir aynı şekilde eşinizin de çıplak kalması istenilir. Bu süreyi zamanla arttırmanız gereklidir. Bacaklarını açamayan hastalar içinse bacak egzersizleri verilir, penisin girmesinden korkan kişiler için özel terapiler önerilir. Tüm bu tedavi yöntemleri bilişsel ve davranışsal tedavi yöntemi olarak kabul edilir. Hastanın neyden kaynaklı kasıldığı anlaşıldıktan sonra bu problemin üstüne hastayı rahatsız edilmeyecek şekilde gidilir ve sorun kısa süre içerisinde ortadan kaldırılır. Burada önemli olan nokta hastanın gerçekten tedavi olmak istemesi ve tedaviye inanmasıdır. Tüm bunlardan sonra hasta kısa süre içerisinde rahatlıkla cinsel ilişkiye hazır hale getirilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.