Vajinal Akıntı


Vajinal Akıntı


Çoğu bayanda görülen ve sıradan bir durum olan vajinal akıntı, zaman zaman kadınları sıkıntılı durumlarda bırakmaktadır. Özellikle özel günlerde kadınların genital bölgelerinde meydana gelen akıntı, regl kanı ile meydana geldiği zamanlarda kötü bir koku ortaya çıkarmakta ve kendilerini sıkıntıya sokmaktadır. Vajinal akıntının rengi normalde yeşil veya sarı olmaktadır. Eğer enfeksiyona bağlı bir akıntı meydana gelirse, meydana gelen koku kişiyi son derece rahatsız etmektedir. Akıntıların meydana gelmesinin ana sebebi ise vücutta olan enfeksiyonlardır.

Akıntının meydana gelmesine neden olan ve bakterilerden dolayı oluşan enfeksiyonlar, normal akıntı şeklinde olmaktadır. Eğer genital bölgenizde anormal derecede bir akıntınız varsa ve bu akıntınız kötü kokuya neden olursa, en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz sizin açınızdan son derece önemlidir.

Vajinal Akıntı Olmasının Sebepleri Nelerdir?


Sağlıklı bir vücut fonksiyonu olan vajinal akıntı, normal şartlarda her bayanda görülen bir durumdur. Vajinal akıntı ile vücut vajinanın temizlenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda vajinanın bazı hastalıklara karşı korumasını sağlar. Cinsel dürtü ile meydana gelen uyarılma sonucunda bir bayanın vajinasında akıntı olması ise son derece normal bir durumdur. Aynı zamanda bu durum, yumurtlama gibi zamanlarda normal seyrinde devam etmektedir ve akıntı meydana gelmektedir. Vajinal akıntının normalden fazla olmasına ise bazı nedenler sebebiyet verir.

Bu nedenlerden bazıları ise şunlardır.

  • Bayanların doğum kontrol hapı kullanması, akıntının meydana gelmesine sebep olur.
  • Yapılan egzersiz hareketleri ise, normalinden daha fazla akıntı oluşmasına neden olmaktadır.
  • Üzülme veya sevinme gibi duygusal durumların yaşanması, bayanlarda vajina akıntısının olmasına ve zamanla da fazlalaşmasına neden olmaktadır.
  • Bunların dışında ise vajinal akıntı olmasının sebepleri; şeker hastalığı gibi kronik hastalıklar ve vajinal bölgede meydana gelen başka hastalıklardır. Vajinal akıntının anormal şekilde meydana gelmesi ve bu durumun fazla bir koku ile ortaya çıkma durumu, enfeksiyonların oluşturduğu genital hastalıklardır.

Vajinal Akıntı Çeşitleri Nelerdir?


Normal olan her kadında meydana gelen ve vajinayı koruma özelliği bulunan vajinal akıntının çeşitleri bulunmaktadır. Ortaya çıkan vajinal akıntının hangi çeşitte olduğu ise, akıntının renginin ve kokusunun meydana çıkması ile isimlendirilir. Normal olan vajinal akıntı dışında anormal olan akıntılar ise, kişinin hasta olmasına bağlı ortaya çıkmaktadır.

Vajinal akıntı çeşitlerini ise şu şekilde yazabiliriz.

  • Beyaz renkte olan vajinal akıntılar.
  • Rengi kahverengi olan akıntılar.
  • Mukusumsu ve berrak renkte olan akıntılar.
  • Kanlı olan akıntılar.
  • Sarı veya yeşil olan akıntılar.

Vajinal akıntının ortaya çıkmasına neden olan çeşitlerdir. Sarı veya yeşil renkte olan vajinal akıntı dışında olan diğer akıntı çeşitleri ise, bir nedene bağlı meydana gelen akıntılardır ve tedavi gerektirmektedir.

Vajinal Akıntıda Dikkat Edilmesi Gereken Belirtileri Nelerdir?


Vajinal akıntı bazı belirtiler veren bir durumdur ve bunu her bayan anlayabilir. Eğer vajinal akıntı yaşıyorsanız ve bu durumun dışında başka bir rahatsızlık ile karşılaşmışsanız, en yakın hekime görünmeniz gerekmektedir. Eğer akıntınız dışında sık sık idrara çıkma veya karın ağrısı şikâyetleriniz bulunuyorsa, bu normalin dışında olan bir akıntıdır ve bu durum karşısında, önleminizi almanız gerekmektedir.

Yaşamış olduğunuz anormal belirtiler, bir hastalık başlangıcı ile size sürpriz yapabilir. Kendinizi çok fazla yorgun hissediyorsanız ve kilo kaybı yaşıyorsanız, doktora görünmeniz gerekmektedir. Bu gibi rahatsızlıkları vajinal akıntı ile beraber ortaya çıkması, dikkat etmeniz gereken durumlardır ve hekiminize muayene olmanız lazımdır.