Tüp Bebek (IVF)


Tüp Bebek (IVF)


IVF yani Tüp Bebek Tedavisi yöntemi, her yolu deneyen ve bir türlü bebek sahibi olamayan kişilere uygulanmakta olan, uzun bir zamandır da kullanılan yardımcı üreme tekniği olmaktadır. Günümüze baktığımız zaman, en fazla tercih edilen kısırlık hastalığı tedavi yöntemlerinin başında da yine bu tedavi şeklini görmekteyiz. Nedeni bir türlü belirlenemeyen kısırlık, erkekte sperm kalitesinin bir anda düşmesi hali, tüplerde tıkanma yaşanması, kilo gibi etkenlerden kaynaklanan kısırlık durumlarında tüp bebek tedavisi ile kişiler çocuk sahibi olabilmektedir. Bu tedavi, kadın üreme hücreleri olarak da bilinen yumurtaların, erkek üreme hücreleri olarak bildiğimiz spermlerin tek tek toplanarak vücudun dış kısmında, bir laboratuvarda döllenmenin gerçekleştirilmesini sağlayan tedaviyi kapsıyor.

Tüp bebek tedavisi


Tüp bebek tedavisi; döllenmiş olan yumurtalar bölünmeye başladığı zaman, embriyo ismiyle bilinen ilk gelişim kısmını laboratuvar alanında geçirirken, anne adayı olan kadınların rahmine muntazam bir biçimde yerleştirilir. Bu kısımdan sonra elde edilmiş olan hamileliğin de doğal şekilde gerçekleşen gebelikten hiçbir ayırımı kalmayacaktır.

Doğal gebelik durumundan farkı, dölleme kısmının laboratuvar olanaklarında meydana getirilmesi ve döllenmiş olan yumurtaların kadının rahmine yeniden yerleştirilmesi ile alakalıdır. En çok da erkeğe bağlı kısırlık hastalığında tüp bebek tedavisi öncesinde aşılama tedavisi de sık sık tercih edilmektedir. Bu yöntemde ise toplanmış olan her bir sperm, rahmin içine aktarılıyor.

Tüp Bebek Tedavisi Sürecinin Kapsamı Nedir?


Düzenli bir biçimde regl olan kadınlar, her ay tek bir yumurta oluşturuyor. Tüp bebek tedavisinde, dışardan gelen hormon ilaçlarıyla bu sayıyı tamamen arttırmak hedeflenmektedir. Her tedavi süreci değişiklikler ortaya çıkarsa da, temelde yumurta gelişimini gerçekleştiren ve erken yumurtlama sürecinin önüne set çeken iki tane hormon tedavisi uygulanır. Tüp bebek tedavisi süresince uygulanan hormon ilaçlarının kullanımı sırasında yumurtalıkların verdiği yanıtın takibini yapmak, gerekli anlarda doz ayarlamalarını yapabilmek adına kan testleri ve elbette düzenli olarak ultrason yapılır. Bu biçimde olgunluk seviyesine gelen yumurtalar, iğne aspirasyon şekliyle toplanır ve laboratuvarda erkek kişiden alınmış olan spermlerle beraber döllenir.

Yumurtaların toplanması işlemi


Yumurtaların toplanması işlemi, genel anestezi dışında sedasyon, lokal anestezi gibi yöntemlerle beraber de gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem, klasik olan tüp bebek tedavisi yönteminde yumurta ve spermlerin dip dibe bırakılarak sağlanmasının yanı sıra mikro-enjeksiyon şeklinde bilinen enjeksiyon türü ile de gerçekleştirilebilmektedir. Doktor her zaman hangi yöntem hastaya uyuyorsa onu seçecektir.

Tüp Bebek Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanması Gereken Bir Yöntemdir?


Cinsel ilişki esnasında herhangi bir şekilde korunmadığı halde 1 sene ya da çok daha uzun süredir gebe kalınamadığı zaman, kısırlık ile alakalı olarak muhakkak bir tüp bebek merkezine gidilmelidir. Ancak bu şekilde durumlar ortaya çıkabilir. Erken teşhis her zaman en iyisidir. Bu durumda da erken teşhis son derece önemlidir, tedaviye bir an evvel başlanarak daha iyi sonuçlar alınmasına zemin hazırlar.