Polikistik Over Sendromu


Polikistik Over Sendromu


Özellikle doğurganlık çağındaki kadınlarda görülen polikistik over sendromu (PKOS) yumurta oluşumunda tehdit oluşturup kısırlığa yol açabilmektedir. Son dönemlerde sıklıkla baş gösteren bu hastalık tedavi edilmezse pek çok farklı hastalığın gerçekleşme riskini de arttırmaktadır. Peki polikistik over nedir? Bu hastalıkla ne çeşit tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır?

Polikistik Over Sendromu Nedir?


Yumurtalarda oluşan kistler vücuttaki hormonal yapıyı olumsuz etkiler. Yumurta rezervlerinde de azalış olacağından çocuk sahibi olma olasılığı düşer. Bunun yanı sıra polikistik over uzun süre tedavi edilmezse karaciğer yağlanması, hipertansiyon, psikolojik hastalıklar gibi birçok hastalığa da zemin hazırlamaktadır. Bu sebeple bu hastalığın görüldüğü kişilerde hızlıca hormon düzeylerinin normal seviyeye çekilmesi gerekmektedir. Kilo problemi olan kişilerde daha sık görülen poliskistik over sendromunda kilo verilmesi hastalığın iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir?


Polikistik over sendromu belirtileri hastalığın ilk safhasında fazla belirti göstermemekle birlikte ilerleyen dönemlerde daha çok problemle ortaya çıkar. Bu hastalığın sıklıkla görülen belirtileri şu şekildedir;

  • Adet düzensizliği
  • Kilo alma
  • Aşırı tüylenme
  • Kısırlık
  • Seste kalınlaşma
  • 2 menstürasyon dönemi arasında kanama
  • Göğüslerde büyüme ya da küçülme
  • Saç dökülmesi
  • Sivilce artışı

Yukarıda görülen belirtilen polikistik sendromuna bağlı olarak birçok kadında değişkenlik gösterebilir. Özellikle ilk adet döneminde bu belirtiler görülmese bile ilerleyen yaş gruplarında görülme olasılığı artmaktadır.

Polikistik Over Sendromu Neden Olur?


Polikistik over sendromunun nedenleri tıbbi olarak kesin bir nedene bağlanamamaktadır. Ancak genellikle aile geçmişinde bu sendromu geçirmiş kişilerde görüldüğü saptanmıştır. Buna ek olarak çevresel faktörlerinde etkili olduğu görülmüştür.

Obezite yaygınlaştıkça bu hastalık da gitgide çoğalmakta ve insülin direnci ile birlikte polikistik over sendromunu tetiklemektedir. Fazla kilo ile cinsiyet hormonlarında oluşan dengesizlik kadınlarda androjen hormonun seviyesini arttırmaktadır. Buna bağlı olarak kısırlık ve yumurtlama da sorunlar görülmektedir. Polikistik over sendromunun bir diğer nedeni ise kimyasal faktörlerdir. Dışardan vücuda alınan kimyasal maddeler hormon düzenini etkilemektedir. Hormon salınımı azaldığı için polikistik over sendromu baş göstermektedir.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?


Polikistik over sendromunda tedavi kadın hastalıkları uzmanı ve endokrin uzmanı ile eşgüdümlü olarak planlanır. Öncelikle hormonlarda normalin üzerinde olan androjen hormonunun düşürülmesi için antiandrojen ilaçlarla ilaç tedavisi sürecine başlanır. Daha sonra hastanın ideal kiloya ulaşması için uzman diyetisyen kontrolünde beslenme planı hazırlanır. Adet düzensizliği ve sivilce tedavisi için doğum kontrol haplarından faydalanılır. Doğum kontrol hapları aynı zamanda rahim iç tabakasını kalınlaştırır ve diğer kadın hastalıklarının da önlenmesine yardımcı olur.

Birçok hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da özellikle çocuk sahibi olmak isteyen hastalar için erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Bu yüzden belirti görülür görülmez en yakın sağlık kuruluşuna gidip erken tanı testleri yaptırmak hastalığın tedavisi açısından oldukça yararlıdır.