Orgazm Bozuklukları


Orgazm Bozuklukları


Kadınlarda orgazm bozuklukları çok sık yaşanan bir problem olmasına karşın genellikle dile getirilmez. Bu sorunu yaşayan kadınların büyük bölümü, söz konusu problem yokmuş gibi davranır ve dolayısıyla cinsel yaşam konforu da olumsuz yönde etkilenir. Oysa bu sorun tedavi edilebilir. Kadınların genellikle ‘kader’ olarak gördükleri sorunun tedavi edilebilmesi için öncelikle ciddiye alınması ve doktora başvurulması gerekir.

Orgazm, kadınlarda cinsel uyarımın artması ile birlikte vajina, rahim ve kasık bölgesinde hissedilen ritmik kasılmalar ve hazdır. Ancak çeşitli nedenlere bağlı olarak kadınlarda orgazm bozuklukları meydana gelebiliyor. Hiç orgazm olamama ya da düşük bir haz düzeyinin de bu kategoride değerlendirildiğini söyleyebiliriz. Orgazm duygusunun yaşanabilmesi için cinsel birleşmenin kesintisiz olarak belirli bir süre yaşanması gerekiyor.

Orgazm Bozukluğu Psikolojik de Olabilir!


Elbette fizyolojik unsurlar orgazm bozuklukları yaşanmasına yol açabiliyor. Ancak aynı zamanda psikolojik unsurlarında bu soruna neden olabildiğini belirtmek gerekir. Özellikle otokontrolü çok yüksek olan kadınlar ya da cinsel ilişkiye odaklanma sorunu yaşayan kadınlarda söz konusu sorun bir hayli yaygın biçimde görülüyor. Bununla birlikte hamile kalma korkusu ya da cinsel ilişkiyle ilgili endişe ve korkular da nedenler listesinde yer alıyor.

Kimi zaman çiftler arasında yaşanan güven sorunları ya da ilişkiye dair bazı sorunlar da orgazm bozuklukları yaşanmasının nedenlerinden biri haline dönüşüyor. Ancak elbette sorunun kaynağının net bir şekilde ortaya konabilmesi için öncelikle bazı muayene ve tetkiklerin yapılması gerekir. Bunun için de kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulmalıdır. Böylelikle hastada bu soruna yol açan unsurun tespit edilmesi, tanı konması ve tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi mümkün olabilir.

Nasıl Tedavi Ediliyor?


Kadınlar orgazm bozuklukları şüphesi ile doktora başvurduklarında fiziksel anlamda bu soruna neden olabilecek unsurların kontrol edilmesi gerekiyor. Eğer fiziksel hiçbir sorun bulunamadıysa bu durumda cinsel terapiye yönlendirilmeleri sağlanır. Cinsel terapi ile tedavi süresi değişkenlik gösterebiliyor. Genel olarak bu sürenin 6 seans ile 12 seans arasında değiştiğini belirtmek mümkündür. Sonuç olarak tedavinin hem nasıl yapılacağı hem de ne kadar süreceği hastadan hastaya değişkenlik gösterir.