Mamografi

Mamografi nedir?

Mamografi


Günümüzde teknolojiler gelişiyor. Bu gelişmeler ise görüntüleme tekniklerinin daha kolay ve etkili olmasını sağlıyor. Alınan sonuçların daha doğru olması bu yeni teknolojiler ile mümkün oluyor. Yeni teknolojini tıp alanına sunmuş olduğu önemli bir görüntüleme teknolojisi ise Mamografi olmaktadır. Mamografi ile birçok önemli tespit yapılabilmekte, sonuçlara kısa süre içinde ulaşılabilmektedir.

Mamografi Nedir?


Mamografi, meme kanseri tespitinde kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem ile meme kanseri tespiti çok daha kolay ve hızlı şekilde yapılabilmektedir. Yardımcı teşhis yöntemleri arasında yer alan bu yöntem muayeneye ek olarak tavsiye edilebilir. Yapılan kapsamlı mamografi görüntüleme yöntemleri ve tespitlerle meme kanserine erken tanı konulabilir. Mamografi, X-ray ışınları sayesinde görüntüleme yapmayı sağlayan ve bu yolla meme içindeki anormallikleri görmeyi sağlayan bir cihazdır. Teşhis ve tarama olmak üzere 2 farklı türü mevcuttur. Teşhis olan daha kapsamlı bir test yaparken tarama yapılan yöntemde biraz daha yüzeysel tarama gerçekleştirilir.

Mamografi Hangi Tespitleri Yapar?


Mamografi ile memede yer alan anormallikler kolaylıkla tespit edilebilir. Bu yöntem ile yapılan tespitler sayesinde ön tanı konulabilmektedir. Oluşan anormal durumların tespit edilmesi çok daha hızlı ve doğru şekilde bu yolla yapılabilir. Mamografi memedeki bozuklukları, problemleri ve sıkıntıları hızlı bir şekilde tespit eder. Görüntülemeyi rapor halinde kâğıda döker. Görüntülerin incelenmesi ile tespit yapılması çok daha kolay olacaktır.

Adım Adım Mamografi Çekim Aşamaları:


Mamografi çekimi yapılırken diğer görüntüleme metotlarına benzer yollar ile işlemler yapılır. Adım adım film çekilme aşaması ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Tüm kıyafetler çıkarılır. Hastaya ön kısmı açık olan, pamuklu ve kişiye özel olan bir elbise giydirilir.
  • Elbise giydirildikten sonra bir kol dışarı çıkarılır ve görüntüsü alınmak istenen memenin serbest kalması sağlanır. Makinanın önüne getirilir.
  • Bu aşamadan sonra meme iki plaka arasına sıkıştırılır. Düz bir hale gelinceye kadar bastırma işlemi gerçekleştirilir.
  • Sonrasında X ışınları gönderilir. Bu sıkıştırma olayı 1-2 saniyede tamamlanır. Işın gönderme de bu süreye dahildir.
  • Meme plakalara yerleştirildikten sonra nefesin tutulması istenecektir. Hasta nefesi tutarsa daha doğru sonuçlar almak mümkün olacaktır.
  • Bu işlem her iki meme için de ayrı ayrı uygulanmalıdır. Ancak bu şekilde doğru sonuç alınabilir.
    Bu adımlar izlenerek mamografi çekim işlemi tamamlanacaktır.

Mamografinin Ultrason ile Arasındaki Farklılıklar


Mamografi cihazından radyasyon ışınları ile görüntü aktarımı sağlanmaktadır. Bu ise görüntünün kusursuz ve doğru olmasını sağlar. Ultrasonda ise ses dalgaları gönderilmektedir. Mamografide meme, iki plaka arasına sıkıştırılır. Bu sayede 2 farklı görüntü elde edilir. Ultrasonda ise bu tek yönlü olacaktır. Ayrıca ultrasonda alınan veriler oldukça kısıtlıdır. Çok küçük olan kist ve tümörler ultrasonda görülmez. Bu yüzden daha etkili sonuçlar, doğru veriler için mutlaka mamografi cihazı tercih edilmelidir.

Mamografi Çekim Süresi Ne kadar?


Çekim süresi oldukça kısadır. Saniyeler içinde işlem tamamlanır. Fakat sürecin ilk başından itibaren hazırlanma gibi aşamaları da göz önüne alınırsa süre 15 dakikayı bulacaktır. Eğer tanısal amaçlı bir işlem yapılacaksa bu durumda süre 30 dakikayı bulabilir. Mamografi çekim yapılırken asıl işlem birkaç saniye içinde tamamlanmaktadır. Bu süreçten sonra diğer aşamaya geçilmekte ve diğer memenin de görüntüsü alınmaktadır.

Mamografi Acı Verir Mi? Zararı Var Mıdır?


Meme hassasiyetini artıran bu içecekler sebebiyle de acı hissedilebilir. Zarar açısından uzun vadeli herhangi bir etki söz konusu değildir. Sadece standart radyasyonlu görüntüleme seçeneklerinde maruz kalınan radyasyon miktarı kadar radyasyona maruz kalınabilir. Buna ek olarak ayrı bir zarar mevcut değildir. Buradaki radyasyon ise meme kanserinde erken teşhisin önemi göz önüne alınarak önemsenemeyebilir.

Mamografi acı verici bir görüntüleme yöntemi değildir. Burada rahatsızlık hissi plakalar arasına sıkıştırma esnasında yaşanabilir. Tek rahatsız edici durum burada olacaktır. Süreç kısa olduğu için çok fazla etkileyeceği söylenemez. Yaklaşık 2-3 saniye içinde plakalardaki sıkıştırma işlemi sona erecektir. Bu yüzden çok fazla acı hissedilmesi mümkün değildir. Yine de bu acı miktarı kişiden kişiye göre değişebilir. Meme büyüklüğü, memelerin hassasiyeti gibi konular plaka arasına sıkıştırma işleminde hissedilecek rahatsızlığın boyutunu artırabilir. Ayrıca bu işlemden yaklaşıl 1-2 hafta önce mutlaka kafeinli içecekleri bırakmak gerekiyor.