Labioplasty

Labioplasty


Son yılların popüler alanı genital estetik kadınların yaşam konforunu arttırmaya devam ettirmektedir. Kadın genital bölgelerinde çeşitli sebeplere bağlı olaak gelişen deformasyonların ileri teknolojilerle düzeltildiği genital estetik operasyonları arasında labioplasty oldukça popüler.

Labioplasty dünyada giderek yaygınlaşan bir iç dudak estetiğidir. Kadın genital bölgesinde bulunan iç ya da dış dudaklar, çeşitli etmenlerle ya da yaşa bağlı oalrak sarkabilir. Dudaklarda simetrik olmayan bir görünüm oluşabilir. Dudakların aşırı büyümesi kadının pantolon ya da bikini, iç çamarı altında rahatsızlık, yanma hissetmesine sebep olabilir. Ayrıca iç dudaklarda sarkmaların mantar oluşumu gibi sağlık sorunlarını tetiklediği de bilinmektedir.

Bu gibi rahatsızlıklar, kadının yaşam konforunu düşürmektedir. Ayrıca partnerler arasında gerçekleşen cinsel ilişki, birçok etmenden etkilenmektedir. Cinsel ilişkide alınan hazda, kadının bedensel algısının da önemli payı bulunmaktadır. Kadının genetik organlarına yönelik özgüveni ne kadar yüksekse ilişkiden aldığı zevk de o derece fazladır. Genital bölgelerde oluşan deformasyonların kadınlarda özgüven sorunu, partnerini kaybedeceğine yönelik endişe yaratması normaldir. Bu durumlarda kadının kendini daha iyi hissetmesi için labioplasty gerekli olmaktadır.

Labioplasty Nedir? Labioplasty İşlemi Sonrası Dikiş İzi Kalır mı?

Labioplasty ya da labioplasti, vajina girişinde yer alan dış ve iç dudakların onarılması işlemidir. İç ya da dış dudaklarda doğum, menapoz, yaş, hızlı kilo alıp verme ya da bazı durumlarda tıbbi gereklilik gibi sebeplerle oluşan sarkma ve büyümelere operasyonla müdahale edilir. Operasyon genel olarak iç dudaklara uygulanır. İşlemde amaç, bölgedeki fazla dokuyu alarak deformasyonu tamir etmektir. Çoğunlukla yarım saat, en fazla bir saat süren ve genellikle lokal anestezi ile gerçekleştirilen bir cerrahi müdahaledir. Anestezi işleminde iç dudaklar uyuşturulur ve küçültülür. Bazı durumlarda hastanın isteği üzerine operasyon genel aneztezi ile de yapılabilmektedir. İşlem sırasında kadında ağrı olmamaktadır.

Labioplasty işlemi sonrasında dikiş izi kalır mı ; sorusu kadınların merak ettiği konular arasındadır. İşlemin uzmanlar tarafından gerekli hijyen şartları altında, profesyonel biçimde uygulandığı durumlarda dikiş izi kalmamakta, kadının operasyon geçirdiği anlaşılmamaktadır.

Labioplasty Riskli Midir?


Labioplasty uzmanlar tarafından kliniklerde, uygun koşullarda gerçekleştirildiğinde risk taşımamaktadır. Operasyon, genel olarak kadın bedeninin kolayca telore ettiği bir nitelik taşır. Kadın genital organlarının hızlı iyileşme özelliği nedeniyle uzmanlar tarafından yapıldığı ve hastanın doktorunun tavsiyelerine uyduğu sürece dikişlerin atılması da çabuk olmaktadır. İşlemin uzman olmayan kişiler tarafından gerçekleştirilmesi yasal olmadığı gibi kadın sağlığını da tehdit edecek boyutlara varabilmektedir. Bu nedenle konuyla ilgili uzman desteği almak şarttır.

Labioplasty Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?


İç dudak estetiği sonrasında genel olarak kadınlar, aynı gün normal yaşamına dönebilirler. En çok 2 saat içinde hastaneden ayrılabilmektedirler. Ancak operasyonu izleyen günlerde, doktorlarının da tavsiyelerine dikkat ederek özellikle hijyen konusunda titiz olmalıdırlar.

Labioplasty Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?


  • Operasyon sonrasında doktorun belirlediği ilaç ve antibiyotik tedavisine dikkat edilmelidir.
  • Operasyon bölgesi temiz ve kuru tutulmalıdır.
  • Operasyonu izleyen günlerde birkaç hafta, denize girilmemeli, havuz, hamam gibi enfeksiyon riskini arttıracak yerlerde bulunulmamalıdır.
  • Labioplasty sonrasında dikişler kendiliğinden düşecektir. İyileşme sürecinde cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.
  • Yaranın iyileşme sürecinde hijyene özellikle önem verilmelidir.