Kürtajın riskleri nelerdir?

Kürtajın riskleri nelerdir?

Kürtajın riskleri nelerdir?

Kürtaj, gebelik dokularının ve kalıntılarının rahimden alınması işlemidir. Onsekiz yaşından büyük bekar kadınlar 10. haftaya kadar yasal oalrak kürtaj olma hakkına sahiptir. Evli kadınlarda kürtajda eş onayı da istenmektedir. Gizli kürtaj hasta haklarına saygılı biçimde, yasal sınırlar içinde, isminiz tamamen gizli tutularak gerçekleştirilir. İstanbul kürtaj merkezleri ya da sağlık kuruluşlarında kürtaj işlemi, yasal yetkili olan uzman doktorlar tarafından steril koşullarda, titizlikle gerçekleştirilir.

Kürtajın Riskleri Nelerdir?


Kürtaj riski midir ,sorusunu yanıtlamadan önce ” kürtajı kimler yapabilir ” diye düşünmek gerekir. Kürtaj tıbbi bir müdahale işlemidir. Bütün tıbbi müdahalelerde olduğu gibi, insan sağlığını öncelemektedir. Bu nedenle de sağlık uzmanları olarak ancak alanında yetişmiş doktorlar tarafından uygulanmalıdır. Ülkemizde kürtaj yapma yetkisi kadın doğum uzmanlarının mesleki ehliyet sınırları içindedir.

Sağlıklı kürtaj, hijyenik ortamlarda steril koşullar altında yapılan kürtaj gibi konular kadın doğum uzmanlarının ihtisasıdır. Bu nedenle kürtaj hastaneleri ya da kürtaj merkezi arayan, kürtaj olmaya karar veren kadınlarımız, öncelikle işin uzmanı doktorlardan destek almalıdır. Kürtaj olmaya karar veren kadınların kürtajın riski var mıdır; kürtajda başıma bir iş gelir mi şeklinde korkular yaşaması normaldir. Bu konularda uzman desteği, sürecin en başından psikolojik olarak daha rahat hissetmek için gereklidir.

Peki gerçekten de kürtajın riskleri var mıdır? Halk arasında çok söylendiği gibi kürtaj kısırlık yapar mı?

Kürtajın riskleri


Kürtaj, uzman ve deneyimli ellerde yapıldığında riski düşük bir tıbbi müdahale olarak bilinir. Ancak her tıbbi müdahalede olduğu gibi bazı riskler söz konusudur. Kürtaj riskleri, uzmanca ve steril koşullarda yapılan tıbbi müdahalelerden ziyade yetkisiz kişilerce yapılan müdahalelerde artmaktadır. Ayrıca hamilelik haftası arttıkça kürtaj rüskleri de paralel biçimde artar.

Kürtajın özellikle merdiven altı dediğimiz yetkisiz yerlerde yapılan uygulamalar sonusunda yüksek oranda gerçekleşen kürtaj riskleri şu şekildedir:

Kürtajın riskleri nelerdir?

Asherman Sendrom ya da rahim içi yapışıklık


Asherman sendromu kürtajın sağlıksız koşullarda uygulanması sonucunda yüksek oranda karşılaşılan bir komplikasyondur. Bu durumda, endometruyumun çok fazla kazınması halinde gerçekleşir ve kısırlığa sebebiyet vermektedir.

Rahim delinmesi


Küret kullanılarak gerçekleştirilen kürtajlarda görülme riski artan ‘rahim delinmesi‘ yetkisiz kişilerin uyguladığı kürtajların en büyük komplikasyonlarından biridir. Kürtaj riskleri arasında yer alan rahim delinmesi uzmanlarca titiz biçimde ve steril ortamlarda vakumla yapılan müdahalelerde hemen hemen hiç görülmemektedir.

Kürtajda rahimde parça kalması


Uzmanlar tarafından yapılan kürtajda ultrason cihazları desteği alındığından çok nadir bir risktir. Ancak her kürtajda özellikle gebeliğin 10. hafta sınırında ya da gebeliğin oldukça erken dönemlerinde bu risk bulunmaktadır. Ayrıca yetkisiz kişiler tarafından yapılan kürtajların da en büyük riskleri arasındadır.

Enfeksiyon


Kürtaj sonrası enfeksiyona karşı tedavi uygulanmaktadır. Bu tedaviye dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca steril ortamlarda gerçekleştirilen kürtaj işleminde enfeksiyon riski görülmemektedir. Kürtaj nedeniyle enfeksiyon şu koşullarda daha yüksek oranda oluşmaktadır:

Yetkisiz kişisel tarafınan yapılan kürtaj Kürtaj işleminin yetkisiz kişilerce, uzman olmayan şahıslar tarafından gerçekleştirilmesi tehlikelidir. Bu yolla yapılan kürtajlarda enfeksiyon riski de oldukça yüksek olacaktır.

Hastanın bazı konularda titiz davranmaması kürtaj sonrası 1-2 hafta geçmeden cinsel ilişkiye girmesi, deniz ya da havuz gibi enfeksiyon riskinin yüksek olduğu yerleri kullanması kürtaja bağlı enfeksiyon riskini arttırır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir