Kürtaj yaptıracak yeri seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Kürtaj yaptıracak yeri seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Kürtaj yaptıracak yeri seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Kürtaj yaptırma ya da halk dili ile bebek aldırma, her kadının hayatı boyunca karşı karşıya kalabileceği bir durumdur. Kadınlar için kürtaj, hamileliğin 10. haftasına kadar yasaldır. Dolayısıyla da bir kadın hakkı olarak kürtaj, yasal çerçevede yapılır.

Zorunlu nedenlerle ya da isteğe bağlı olarak gebelik sonlandırma işlemi yapılacağı zaman en önemli unsurlardan biri kürtaj yapan hastaneler konusudur. Kürtaj nerelerde yapılır denildiğinde konuda yetkili ve yetkin sağlık kurumları akla gelmelidir. Kürtaj merkezleri ya da kürtaj klinikleri yasal olarak çalışan yerler olmalıdır. Kürtaj yapma yetkisi yasal olarak kadın doğum uzmanlarınındır. Bu nedenle yetkin ve yetkili kadın doğum uzmanları ile çalışan kürtaj merkezleri ya da kürtaj yapan hastaneler başvuru yeri olmalıdır.

Kürtaj yaptırılacak yer nasıl seçilir?


Kadınlar, kürtaj yaptırılacak yeri seçerken dikkatli ve titiz davranmalıdır. Kürtaj yapılacak yerin mesleki ehliyeti olmalıdır. Yasal bir klinik olduğundan emin olunmalıdır. Kürtaj yaptırılacak yer seçilirken arkadaş ya da eş dost tavsiyelerine karşı da temkinli olunmalı ve tavsiye edilen yerler araştırılmalıdır.

Kürtaj yapan yerler genel olarak temiz, steril klinikler olmalıdır. Bu açıdan güvenilir sağlık kuruluşları ve klinikler kürtaj işleminin komplikasyonsuz ve sağlıklı sonlanması açısından hayati önem taşımaktadır.

Kürtaj yaptıracak yeri seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Merdiven altı kliniklerden neden uzak durulmalıdır?


Kürtaj yaptırılacak yer seçilirken, özellikle maddi yetersizlikler nedeniyle yasal olmadan kürtaj yapılan yerler tercih edilmek istenebilir. Bu yerler hakkında bilinmesi gerken en önemli nokta, insan sağlığı bu yerlerde önemli değildir. Daha az para vererek kürtaj yaptıracağım derken yetkin ve yeterli olmayan kişiler yüzünden sağlığınızı kaybedebilirsiniz. Bu merkezlerde daha az para ödemenizin sebebi, bu yerlerin steril ortamlar olmayışı ve kürtaj ekipmanı olarak kadın organlarına zarar verici malzemelerin kullanılması, uzman doktorun bulunmayışıdır. Yetkinliği olmayan yerlerde kürtaj olmak, kısırlıkla ve çok ciddi komplikasyonlarla sonuçlanır.

Kürtaj yaptırılacak yer seçilirken nelere dikkat edilebilir?


Kürtaj yaptırılacak yer seçilirken öncelikle kliniğin yasal olup olmadığı önemli bir konudur. İstanbul kürtaj merkezi ya da kürtaj yapan hastaneler yasal kurumlar olmalıdır.

Dolandırıcılara dikkat edin


Kadınlarımız, kürtaj nedeniyle korku ve panik hallerinde olabilirler. Bu durumlarda dolandırıcılara karşı dikkat etmelidirler. Daha az ücret ödemek için yasal olarak kürtaj yapma yetkisi olmayan, ticari hıslarla insanların sağlığıyla oynayan kişilere kesinlikle gitmemelidirler.

Doktorlarınızı iyi seçin


Kürtaj yapan yerler seçilirken, uzman doktor çalıştırıyor olmasına da dikkat edilmelidir. Doktorun yasal yetkisinin ve kürtaj yapma ehliyetinin bulunduğundan emin olunmalıdır. Bu nedenle güvenli klinikler ve hastaneler seçmek önemlidir.

Kürtaj merkezinin gelişmiş klinikler olmasına dikkat edin


Tıbbi gelişmelere paralel olarak kürtaj aletlerinde gelişmeler ne derece iyi takip edilirse kürtaj komplikasyonları o derece en aza indirilir. Bu nedenle kürtaj kliniği ya da kürtaj olunacak yerler seçilirken teknoojik gelişmelere uyum sağlamış tedavi merkezleri aranmalıdır. Kürtaj merkezinin gerekli ekipmanlarla donanmış olası beklenir.

Kürtaj merkezlerinin gelişmiş klinikler olduğu nasıl anlaşılır?

  • Kürtaj merkezleri gelişmiş kliniklerde steril bir ortam vardır,
  • Klinikler, uzman doktorlarla çalışır,
  • İdeal kürtaj klinikleri kürtaj ekipmanları açısından domanımlı merkezlerdir

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.