Kürtaj sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Kürtaj sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Kürtaj sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

İstenmeyen gebelikler, ölü doğum, düşük, boş gebelik gibi sebeplerle yapılabilen kürtaj, tıbbi bir müdahaledir. Ülkemizde kürtaj yapma yetkinlik ve yeterliliği, kadın doğum uzmanlarına aittir. Kürtaj işlemi ya da halk arasındaki tabiriyle bebek aldırma yasal olarak kürtaj yapma yetkisi bulunan profesyoneller trarafından, titizlikle ve steril koşullarda gerçekleştirilir.

Kürtajın uygulandığı yerler; kadın doğum hastaneleri, araştırma hastaneleri, tıp fakülteleri ile kürtaj hastanesi, kürtaj merkezi, özel klinikler olabilmektedir. İstanbul kürtaj merkezleri de steril koşullarda, uzmanca müdahale ile kürtaj konusunda kaliteli hizmetin verildiği yerlerdir.

Kürtaj olmaya karar veren kadınlar, tıbbi müdahalenin ardından kürtaj sonrası nelere dikkat edilmelidir konusunda doktorlar ve sağlık çalışanları tarafından bilgilendirilir. Kürtaj sonrasında ilk haftalar; tedaviye dikkat edilmeli, doktorun yönetiminde süreç takip edilmeli ve gereken kontroller zamanında mutlaka yaptırılmalıdır.

Kürtaj Sonrası Sizi Neler Bekliyor


Özellikle ilk kez kürtaj işlemi yaptıracak kadınların çeşitli kaygılarının olması normaldir. En başta bilinmesi gereken kürtaj emin ellerde, uzmanların yönetiminde, yetkin ve yeterli kişiler tarafından uygulandığında komplikasyonsuz atlatılabilen ve hastanın gün içinde günlük yaşamına döndüğü bir işlemdir. Steril koşullarda, tek kullanımlık aletlerle uygulanır ve kürtaj sonrasında da kadınların bazı konularda dikkatli olması gerekir.

İşi uzmanına yaptırdığınız ve kürtajı izleyen birkaç haftada doktorunuzun önerilerini dinlediğiniz sürece, kürtaj işlemini sağlıklı olarak atlatabilirsiniz. Kürtaj sonrasında bir antibiyotik tedavisi uygulanacaktır. Ayrıca kasıklarda hafif bir ağrı hissedilebilir. Hafif kanamalar gerçekleşebilir. Kürtaj sonrası evde bazı konulara dikkat edilerek süreç sağlıklı olarak atlatılır.

Peki kürtajdan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Kürtaj sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler


Kürtaj işleminden sonra doktorunuz evde geçireceğiniz istirahat süreci ile ilgili sizi bilgilendirecektir. Bu noktada doktorunuzun söylediklerini dinlemeniz sağlığınız açısından son derece önemlidir. Kürtaj sonrası istirahat döneminde şu konulara dikkat edilmelidir:

  1. Doktorun verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır Doktorunuz kürtajdan sonra herhangi bir enfeksiyon riskine karşı antibiyotik tedavisi uygulayacaktır. Doktorunuzun verdiği ilaçları, düazenli olarak kullanmanız sağlığınız için gereklidir.
  2. Bir iki hafta cinsel ilişkiye girilmemelidir Kürtaj işleminden sonra en az 1 hafta cinsel ilişkide bulunulmamalıdır. Bununla birlikte duşta dikkatli olunmalı, vajinanın için yıkanmamalıdır.
  3. Adet dönemine kadar tampon kullanılmamalıdır Kürtaj sonrası hafif kanamalar için tampon kullanılmamalıdır.
  4. Kürtaj sonrası bir iki hafta denize ya da havuza girilmemelidir Kürtaj işlemini takip eden günlerde enfeksiyon riskine kadar çok dikkat edilmelidir. Havuza, denize girilmemeli, banyo hijyenik koşullarda yapılmalıdır.

Kürtaj sonrası hangi durumlar karşısında doktora gidilmelidir


Normal şartlarda, hijyen kuralları ile gerçekleştirilmiş bir kürtaj işleminin handikapı olmamaktadır. Bazı durumlarda kanamaların fazla olması, iki haftadan fazla uzayan kramplar, kötü kokulu akıntı ya da ateş gibi beklenmeyen durumlarda zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Bu durumların sağlıklı bir kürtaj işlemi sonrasında gerçekleşme ihtmali çok zayıftır. Merdiven altı, yasal yetkinliği olmayan kişilerce yaptırılan kürtajın ise sizi sağlığınızdan edebileceğini unutmayın.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.