Kürtaj Sonrası Yeniden Hamile Kalınabilir Mi?

apex kadın sağlığı gebelik

Kürtaj Sonrası Yeniden Hamile Kalınabilir Mi?

Kürtaj oldukça önemli bir cerrahi operasyondur. Kürtaj işlemleri öncesinde doktor iyi seçilmesi gereklidir. Doktorun kürtaj öncesinde yapacağı testler ve kontroller oldukça önemlidir. Kürtajın başarılı geçmesini sağlar. Bunun için tüm testler eksiksiz ve düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Doktora hamile olan kişinin kan grubu, varsa kronik hastalığı ve düzenli kullandığı ilaçlarında bilgisini vermeniz gerekmektedir. Tüm bu işlemlerde tamamlandıktan sonra doktorun belirttiği şekilde operasyona hazır olmanız gerekmektedir.

Kürtaj Sonrası Süreç


Kürtaj işlemleri kısa süren ve ağrısız işlemlerdir. Kürtaj operasyonundan hemen sonra 45 dakikada hasta dinlendirilir ve gerekli olan kontrolleri yapılır. Kürtaj yapıldıktan hemen sonra rahim iyice incelenir ve içerisinde bir parça kalmış mı bakılır. Eğer herhangi bir problem yoksa hasta hemen taburcu edilir. Doktorun verdiği ilaçların kullanılması istenilir ve doktorun tavsiyelerinden dışarıya çıkılmaması gerekir. Ortalama olarak 2 haftanın içerisinde kürtaj olan hasta tamamen iyileşir.

Kürtaj işlemlerinden sonra birçok hasta tekrardan hamile kalmak isterler. Doktorlar normal düzeyde yapılan kürtaj işlemlerinden hemen 2 ay sonra hamile kalma olanağınız yüksektir. Eğer kürtaj sırasında herhangi bir problem çıkmışsa hasta tamamen iyileşene kadar doktor kontrolüne gelmelidir. Doktor hastanın hazır olduğunda tekrardan hamile kalması için onlara gerekli olan süreyi bildirir. Kürtaj işleminin aynı zamanda psikolojik bir etkisi de bulunmaktadır.

apex kadın sağlığı gebelik

Kürtaj yaptıran kişinin birçok nedenden dolayı bu işleme maruz kaldığı olabilir. Kürtajı işlemini yaptırmak zorunda olan kişiler bu süreçte oldukça fazla psikolojimken yıpranarak isteseler de tekrar hamile kalmak için hazır olmayabilirler. Psikolojik olarak hazır hissetmek her hastadan her hastaya değişiklik göstermektedir.

Kimi hastalar tedavi olarak kısa sürede atlatırken kimi hastalar ise aylarca tedavi olabiliyorlar. Bu süreç içerisinde alınan destek oldukça önemlidir. İyi olmanızı kolaylaştırırken aynı zamanda sizi yeni hamilelik sürecine sizi tekrar hazırlayacaktır.

Kürtaj Sonrası Tekrar Hamile Kalınabilir mi?

Normal şartlarda her şey yolunda gidiyorsa eğer kürtaj olan hasta 2 ay sonra tekrardan hamile kalabilirler. Kürtaj işlemleri kısa ve ağrısız sürdüğünden dolayı hasta kendini kısa süre içerisinde toparlar. Ortalama olarak 2 hafta içinde normal hayatına dönen hasta 2 ay sonrada rahatlıkla hamile kalabilir. 2 haftalık süreçte kürtaj olan kişiler çok dikkatli olmalıdır. Cinsel ilişkiden uzak durarak kendilerini çok fazla yormamaları gerekmektedir. Bu şekilde rahim kendini toplayarak yeniden hazır olma durumuna gelir.

Kürtaj olan hastalar kesinlikle kontrollerini aksatmamalıdırlar. Doktor tavsiyesinden çıkmamaları gereklidir. Doktorun onlar için hazırlamış olduğu reçeteli ilaçları zamanında ve birebir kullanmalıdırlar. Herhangi bir problemde anında doktora başvurulası gerekmektedir. Kanamalı durumlarda acil olarak hastaneye gitmeniz gerekmektedir. 2 haftanın sonun psikolojik desteğe ihtiyacınız varsa eğer bir doktordan yardım almanız iyileşmeniz için size yardımcı olacaktır. Kürtaj işlemlerinden hemen sonra hamile kalmayı düşünenler doktorun söylediği süreci dikkate almalıdırlar.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.