Kürtaj Sonrası Beklenen Yan Etkiler Nelerdir?

Kürtaj yaptıracak yeri seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Kürtaj Sonrası Beklenen Yan Etkiler Nelerdir?

Genel anestezi ya da lokal anestezi ile yapılmış olunan kürtaj operasyonundan sonra hasta aynı gün günlük yaşantısına devam edebilir. Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi kürtaj operasyonu yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekli olan noktalar genel olarak ve hastaya özel olduğundan dolayı kürtaj operasyonundan sonra iyileşme sürecinde ağır bir iş yapmamaları gereklidir. Kıs süren ve ağırsız bir operasyon olan kürtaj işlemi sonrasında iyileşme süreci oldukça kolay gerçekleşir. Kürtaj operasyonu yapıldıktan sonra iyileşme sürecinde kasıkta hafif kramplar oluşmaktadır. Çok şiddetli ağrılar beklenmez. Komplikasyon ortaya çıkmayan bir kürtaj işleminde hastanın kesin olarak iyileşmesi için normal olan süre ortalama iki haftadır.

Kürtaj Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?


Kürtaj işlemi yapıldıktan sonra en az iki hafta cinsel ilişkiye girilmemeli ve vajinal duştan uzak durulmalıdır. Doktorun vermiş olduğu reçeteli ilaçların kullanımına oldukça özen gösterilmelidir. Kürtaj operasyonu sonrasında kesinlikle doktor kontrollerine aksatılmadan gidilmelidir. İki hafta oldukça önemlidir ve bu iki haftayı oldukça dikkatli ve özenli geçirilmelidir. Şiddetli bir ağrı ortaya çıkarsa eğer kesinlikle doktorunuza danışmanız gerekir. Bu iki haftalık süreçte çok fazla ağır bir şeyler kaldırmadan ve yorulmadan geçirilmesi gereklidir.

Kürtaj operasyonu sonrasında tekrar hamile kalmayı düşünen kişiler için doktor tavsiyesi iki ay beklemeleridir. Psikolojik olarak da etki yaratan bu durum hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Kimi hastalar psikolojik olarak aylarca iyileşme gösteremeyebiliyorlar. Tamamen doktor tavsiyesine kalmış bir şekilde doktor gözetiminde gerçekleştirilmesi gereken bir durumdur.

Kürtaj yaptıracak yeri seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Kürtaj operasyonu son derece önemli bir işlemdir. Bu operasyon gerçekleştirilmeden hemen önce doktor tarafından gerekli olan tüm testler eksiksiz bir şekilde yapılmalıdır. Hamileliğin kaçıncı haftasında olunduğu da oldukça önemlidir. Eğer 10 haftayı geçtiyse kesinlikle kürtaj işlemi yapılmaz. Kürtaj operasyonunun süresi hamileliğin haftasına göre değişiklik göstermektedir. Hamilelik ne kadar başlangıç seviyesindeyse operasyonda o kadar kısa sürmektedir.

Kürtajın Başarılı Olması İçin

Kürtaj operasyonun başarılı olması için testlerin hepsini yaptırdığınıza ve bir problem olmadığına emin olmanız gerekiyor. Kan grubu ve kullanılan ilaçlar kesinlikle doktora bildirilmesi gereklidir. Tüm bu işlemlerden sonra kürtaj işlemi kısa ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Hasta uyandırılır ve kontrolleri yapılır. Hasta günlük yaşantısına rahatlıkla dönebilir. Kasıklarda çok hafif sızı şeklinde bir ağrı olur. Ağır bir iş yapılmaması gereklidir eğer ağır bir iş yapılırsa hastada kanamalar ve şiddetli ağrılar meydana gelebilir.

Hastanın kesinlikle kontrollere gitmesi gerekir rahim kısmında herhangi bir parça kalmış mı yoksa tamamen temizlenmiş mi emin olunur. Tamamen temizlenmiş olan rahim 2 hafta sonra kendini tamamen toparlar ve kürtaj olan hastanın normal hayatına geri dönmesini sağlar. Kürtaj operasyonu sırasında herhangi bir problem ortaya çıkmazsa eğer daha sonrasında hasta kendini dinlendirir ve doktorun söylediklerini yerine getirirse herhangi bir yan etki ortaya çıkmaz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.