Kürtaj Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kürtaj nedir Nasıl Yapılır

Kürtaj Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kürtaj öncesi yapılması gereken hazırlıklar oldukça önemlidir. Hamile olan kişi kürtaj yaptırmak isterse öncelikle bu işlemi kime yaptıracağını çok iyi bir şekilde araştırması gerekmektedir. Kürtaj işlemi oldukça önemli olan bir işlemdir. Kürtaj işlemi biraz yorucu geçeceği için kesinlikle hamile olan kişinin yanında bir kişi bulunması gerekmektedir. Kürtaj işlemi yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Kürtaj öncesi yapılması gereken hazırlıklar şu şekildedir;

Kürtaj Öncesi Yapılması Gereken Hazırlıklar


 • Kürtaj işleminden en az 5 saat öncesinden kesinlikle ağızdan bir şey alınmaması gereklidir. Buna su da dahil olmaktadır.
 • Kürtaj işlemi öncesinde ayrıntılı bir sorgulama sonrasında tam olarak jinekolojik tedavi ve transvajinal ulrasonografi ile tedavi yapılmalıdır.
 • Son regli gününü, kan grubu, geçirilmiş olan hastalıklar, hamileliği neden sonlandırmak istediği, aile planlaması konusunda ne yapılacağı gibi durumların iyice incelenmesi ve hamile olan kişinin kendisine işlem öncesinde ve sonrasında tıbbi danışmalık desteği verilmektedir.
 • Hamile olan kişinin hamileliğin kaçıncı haftasında olduğu tespit edilmeli ve kayıt altına alınmalıdır.
 • Hamile olan kişinin son adet tarihi kesinlikle yazılmalıdır.
 • Cerrahi operasyona girmeden önce kesinlikle tuvalete giderek mesanenizi boşaltınız.
 • Hamile olan kişinin kan grubundan kesinlikle emin olunması gerekmektedir. Sürekli olarak kullanılan bir ilaç varsa ya da kronik olarak bir hastalık bulunuyorsa doktorunuza bu durum kesinlikle 1 gün öncesinden bilgisi verilmelidir.
 • Kürtaj operasyonu kanamalı bir işlem olup, hamile olan kişide pıhtılaşma bozukluğu şüphesinden dolayı bu işlem önceden araştırılması gerekmektedir ve gerekli testler yapılarak özel durumlarda önlemler alınır ve kürtaj operasyonu yapılır.
 • Hamilelik haftanızı son adet tarihinize göre hesaplamalısınız. Eğer son adet tarihiniz bilinmiyorsa tam olarak emin olamıyorsanız doktor kürtaj operasyonundan önce ultrasonografi ile hamileliğin büyüklüğünü tespit edecektir.
 • Türkiye’de 10. Hamilelik haftasına kadar olan kürtajlar yasal olarak sayılmaktadır. 10. Haftayı geçmiş olan hamilelere kürtaj yapılmaz ve yasal değildir. Doktorlar hamileliğin kaçıncı haftası olduğunu ayrıntılı olarak tespit ederler ve ona göre işlem uygularlar.
 • Kürtaj operasyonu yapılacak olan kişinin genital yol enfeksiyon taraması yapılmalıdır. Eğer yapılamıyorsa özellikle chlamydia enfeksiyonu açısından etkili bir antibiyotik tedavisi uygulanır.
 • Yüksek risk içeren gruplarda hepatit ve AİDS gibi hastalıkların testi kesinlikle yapılmalıdır.
 • Vaginal smear alınması kesinlikle bütün hastalarda olduğu gibi önerilmesi gerekmektedir.

Kürtaj Öncesi Anestezi


Kürtaj operasyonunda genel anestezi ve lokal anestezi de oldukça önemli bir işlemdir. Bunun tercihini hastanın kendisi yapmaktadır. Doktorların önerisi kesinlikle genel anestezidir. Kürtaj aşamasında hastaya verilen anestezilerin geneli cerrahi operasyonlarda kullanılan ağır anestezi ilaçlarındandır. Kürtaj öncesinde tüm bu işlemlerin yapılması oldukça önemlidir. Kürtajın olumlu bir şekilde geçmesi için ve bu işlemlerin kesinlikle yapılması gereklidir. Bu işlemler yapılmazsa eğer operasyon sırasında beklenmedik sonuçlar ortaya çıkabilir.

Kürtaj nedir Nasıl Yapılır

Daha ciddi durumlar ortaya çıkabilir ve hayati tehlike ile karşı karşıya kalınabilir. Operasyonun başarılı geçmesi için ve herhangi bir problem çıkmaması için bu işlemler ayrıntılı olarak yapılmalıdır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.