Kürtaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Kürtaj nedir Nasıl Yapılır

Kürtaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Halk arasında ‘bebek aldırma’ olarak da bilinen kürtaj, bazı durumlarda kadınlar için gerekli olabilmektedir. Her ne kadar çeşitli derecelerde kadınlar ya da eşler için örseleyici bir yaşantı olsa da tüm kadınlar kürtaj yaptırmak durumunda kalabilirler. Bununla beraber kadınların hür iradeleri ile gebeliğin 10. haftasına kadar kürtaj kararı almaları, yasal bir haktır.

Kürtaj, gizlilik ve etik sınırlarla yapılan, toplum içinde zorunlu haller dışında farklı anlamlandırmaları olan bir tıbbi müdahaledir. Bazı kültürel yapılar içinde hoş karşılanmamakta, bu durum kürtaj karşısında kadının kendini tedirgin hissetmesine, kürtaj kararı nedeniyle olumsuz duygular yaşamasına yol açmaktadır. Bu nedenle özellikle daha önce kürtaj deneyimi yaşamayan kadınlar, kürtaj nedir, kürtaj nasıl uygulanır sorularına uzmanca yanıtlar arayabilirler.

Kadınlar, kürtaj öncesinde kaygı yaşayarak kürtaj işleminin nasıl uygulandığı ile ilgili bilgi edinmek isteyebilirler. Bu durumlarda profesyonellerden konu hakkında detaylı bilgi talep edebilir, etik ilkeler dahilinde çalışan profesyonel kürtaj doktoru vasıtasıyla endişeleriniz konusunda uzman desteği alabilirsiniz.

Kürtaj Nedir? Kürtaj Nasıl Yapılmaktadır?


İstenmeyen ya da sağlıksız gebeliklerin sonlandırılma işlemine kürtaj denilmektedir. Kürtaj, çoğunlukla gebelik sonlandırma işlemi olarak bilinse de aynı zamanda ölü doğum, boş gebelik ya da düşükten sonra rahmin temizlenme işlemidir. İşlemin temelinde rahimdeki yabancı cisimlerin, gebelik parçalarının ya da plasentanın alınması vardır.

Kürtaj hangi durumlarda uygulanır?


Kürtaj genel olarak hamilelik dokularının rahimden temizlenmesi amacıyla uygulanan tıbbi işlemdir. Gebeliğin sonlandırılması da şu durumlarda zorunlu olabilmektedir:

  • İstenmeyen gebelik ya da sağlıksız hamillikler
  • Ölü doğum ya da düşük sonrası ve boş gebeliklerde rahimdeki gebelik parçalarını almak,
  • Fetüsün kalp atışının durması üzerine hamileliği sonlandırmak,
  • Bazı durumlarda vajinada gerçekleşen anormal kanamaları durdurmak ya da doku tanısı almak için de kürtaj işlemi uygulanır.
Kürtaj nedir Nasıl Yapılır

Kürtaj Nasıl Yapılır?


Kürtaj, kadın doğum uzmanları tarafından titizlekle gerçekleştirilmesi gereken, profesyonel bir tıbbi destektir. Lokal ya da genel bir anestezi türü olarak sedatif anestezi ile gerçekleştirilen müdahale yöntemidir. Kürtaj uygulayacak kişinin, tıbbi yetkinlik ve yeterliliğinin bulunması gerekmektedir.

Kürtaj düşünen çiftler ya da kadınlar, kürtaj merkezi ararlarken kürtaj işlemi nasıl uygulanır sorusunun yanıtını da öğrenmek isteyebilirler. Günümüz tıbbi gelişmeleri çizgisinde kürtaj işlemi, genel olarak işin uzmanlarının elinde 10-20 dakika süren bir uygulamadır. Kürtaj sonrasında hasta, klinikte bir süre gözlenmekte ve istirahat etmesi istenmektedir. Uzman ellerinde yapıldığı sürece, kürtajın kliniğe giriş ve çıkış süresi en fazla 1 saat olmaktadır. Profesyonel destek alınarak gerçekleştirilen kürtaj sonrası hasta, yürüyerek evine dönebilmektedir. Kürtaj müdahalesinde genel olarak iki farklı yol kullanılmaktadır:

Vakumlu Kürtaj


Fetüs Ya da plesantanın genişleyen rahim ağzına, kanül cihazı ile emiş gücü verilerek çıkartıldığı işlemdir. İşlem öncesinde hastaya anestezi yapılmakta, serviks ağzı dilatatör çubuklarla genişletilerek kürtaja uygun hale getirilmektedir. Kısa süreli ve riskleri oldukça düşük bir tıbbi müdahale olduğundan, vakumlu kürtaj günümüzde daha çok tercih edilmektedir.

Dilatasyon


Vakumlu kürtaja göre daha uzun süren dilatasyonla kürtaj yönteminde gebelik, forsept ile alınır. Rahimdeki gebelik dokuları, aletlerle rahim ağzından giren aletlerle çıkartılmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.