Kürtaj Nedir? Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır?

Kürtaj işlemi yaptıran kadınlara öneriler

Kürtaj Nedir? Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır?

Kürtaj, rahim içinde istenmeyen bebeğin tahliye edilmesi olarak bilinmektedir. Tıbbi olarak hamilelik sonlandırma, hamilelik terminasyonu veya dilatasyon-küretaj olarak da bilinmektedir. Kürtajın bilinen genel anlamı rahim içinin tamamen temizlenmesidir. Örneğin; uzamış, anormal kanamaları ile doktora başvuran hastalarda hem tanı amaçlı hem de tedavi amaçlı kürtaj tekniği uygulanmaktadır.

Kürtaj Nedir?


Rahim içinde bulunan ceninin arklı yöntemlerle alınması işlemine verilen addır. Kürtaj operasyonu istenmeyen hamileliğin sonlandırılması için yapılacağı gibi istenen fakat sağlık olduğu tespit edilen hamileliğinde sonlandırılması için de yapılmaktadır. Bebeğin kalp atışlarının durması, hamilelik döneminde yasak olan ilaçların kullanılması ya da yüksek doz oranında radyasyona maruz kalınması gibi durumlarda, boş görülmediği koşullarda veya hamileliğin devamının annenin hayatını tehlikeye sokacak durumlarda da kürtaj gerekli hale gelebilir.

Bebek aldırma haricinde kürtaj işlemleri rahim kalınlaşması görülen kadınlarda, rahim kanseri teşhisi koymak için biyopsi yapılması gerekli olduğunda ve anormal bir şekilde vajinal kanama ile gelen kişilerde kanamayı durdurmak ve doku teşhisini elde etmek için yapılmaktadır. Kürtaj içinde belirli yasalar ve şartlar bulunmaktadır. Hamileliğin 10. Haftasına kadar kürtaj yapılmasında herhangi bir problem bulunmamaktadır. 10. Haftayı geçen hamileliklerde kesinlikle kürtaj yapmak yasaktır ve ülkemizde bu durum yasal değildir.

Kürtaj işlemi yaptıran kadınlara öneriler

Kürtaj yaptıracakların dikkat etmesi gereken önemli konu


10. haftadan sonra kürtaj yapılmasının özel şartları şu şekildedir; bebekte ağır bir sakatlık durumu söz konusu ise, annenin hayatını tehlikeye atacak bir durumda ise, bebeğin kalbi durmuş ve yaşamı sonlamış bir durumda ise hamilelik sonlandırılır ve 10. Haftadan sonra yapılan kürtaja illegal adı verilmektedir.

Kürtaj işleminin yapılması için öncelikle hastanın iyi bir doktor bulması gereklidir. Kürtaj yapılacak olan hastanenin her şeyinin bulunması gereklidir. Doktorun alanında uzman olması oldukça önemli bir noktadır. Kürtaj işlemleri için yapılacak olan testler ve işlemler son derece önemlidir. Hastanın tüm testlerden tek tek geçmesi ve test sonuçlarının değerlendirilmesi gerekmektedir. Kürtaj operasyonu sırasında herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için bu testlerin yapılması gereklidir. Hastayı operasyona nasıl hazırlamak gerektiği ve hastaya herhangi bir olumsuzlukta nasıl müdahale edilmesi gerektiğinin hazırlığı yapılır.

Kürtaj Operasyonun Süresi

Kürtaj operasyonunun süresi hamileliğin haftasına göre değişiklik göstermektedir. Eğer hamileliğin ilk haftalarında ise hafta kürtaj işlemi oldukça kısa sürecektir. Fakat hamilelik bir daha ilerlemişse operasyon biraz daha uzun sürebilir. Eğer beklenmedik bir olumsuzlukla karşılaşılırsa operasyonun süresi bu duruma göre uzayabilir. Operasyon bittikten sonra hasta uyandırılır ve tekrar rahim içi kontrolü yapılır. Herhangi bir problem ile karşı karşıya değillerse hasta taburcu edilir. Kürtaj işlemleri ağrısız ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Narkozun etkisi geçmeye başladığında kasık kısmında sızı şeklinde ağrılar olabilir. Bu ağrılar için ağrı kesici önerir doktor ve hastaya bu süreçte dikkat etmesi gerekli olan bilgileri verir. Ortalama 2 haftanın içerisinde hasta eski haline geri döner.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.