Kürtaj Komplikasyonları

Kürtaj Komplikasyonları

Kürtaj Komplikasyonları

İstenmeyen gebeliklere son verilen, tıbbi müdahale olarak kürtaj, aynı zamanda kadınlar için yasal bir haktır. Bekar kadınlar kendi rızaları ile evli kadınlar eşlerinin onayını da göstererek istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için sağlık kurumlarına başvuru yapabilirler.

Kürtaj olmaya karar veren kadınların paniğe kapılmaları, tedirginlik hissetmeleri, endişe yaşamaları normaldir. Bu konuda kadınlarımız özellikle kürtajın sebep olabileceği komplikasyonlar konusunda korkuya kapılabilmektedirler.

Kürtaj Komplikasyonları nelerdir?


Kürtaj, sağlıklı ortamda işin uzmanı tarafından, yetkili doktorlarca gerçekleştirildiği sürece düşük riskli bir müdahaledir. Her cerrahi müdahalede oduğu gibi nadir bir takım kürtaj komplikasyonlarından da bahsedilebilir. Bunlardan en başta geleni beklenenden daha fazla kanama gerçekleşmesi ya da enfeksiyonların oluşmasıdır. Nadir olarak karşımıza çıkabilecek bu durumlarda da uzmanca müdahaleler yapılarak, komplikasyonlar tedavi edilmektedir.

Kürtaj esnasında deneyimli kürtaj doktoru tarafından kürtaj merkezleri, İstanbul kürtaj klinikleri, kürtaj hastaneleri gibi sağlık kurumlarında yapılan müdahalelerde risk son derece azdır. Merdivenaltı olarak, kürtaj yapma yetkisi bulunmayan kişilerle gerçekleştirilen işlemler sonucunda bazı kürtaj komplikasyonları riski oldukça artmaktadır. Klinik ortamlarda son derece düşük olan ancak özellikle steril biçimde yapılmayan, yetkisiz ve yetkinliği olmayan kişilerce uygulanan kürtajın şu komplikasyonları oldukça tehlikelidir:

Asherman Sendromu


Kürtajın yetkisiz kişilerce gerçekleştirildiği durumlarda özellikle artan bir oranda asherman sendromu görülebilmektedir. Bu sendromda iltihaplanma ya da fazla kanamaya da bağlı olarak rahim tabakasında yapışma gerçekleşmektedir. Bu durum, kadında kısırlık nedenleri arasındadır. Dolayısıyla da kürtaj kısır yapar mı gibi endişeler için unutulmaması gereken bir noktaya değinmek gerekir. Kürtajın uzman ellerde yapıldığı durumlarda kısırlık oluşturma riski yok denecek kadar azdır. Ancak yetkisiz kişilerin gerçekleştirdiği kürtaj işleminin kısırlığa yol açabilen komplikasyonlar yaratacağı da unutulmamalıdır.

Kürtaj Komplikasyonları

Rahim delinmesi


Günümüzde steril ve uygun koşullarda, uzmanlar tarafından riski neredeyse yok edilmiş kürtaj komplikasyonları arasında rahim delinmesi de vardır. Yetkisiz kişiler tarafından yapılan müdahalelerde ise son derece yüksek bir risktir. Rahim delinmesi ya da gevşekliği, rahim yırtılması durumunda uzmanlar tarafından tıbbi tedavi başlatılır.

Enfeksiyon Riski


Kürtaja bağlı enfeksiyon bir risk olarak her zaman bulunmaktadır. Temiz ve uzmanca yapılan müdahale sırasında enfeksiyon riski en aza indirilmiştir. Kadınlar da kürtaj sonrası dinlenme günlerinde enfeksiyona karşı dikkat etmelidir. Ayrıca kürtaj kesinlikle yetkisiz kişilerce yapılmamalı, yasal olarak yetkisiz kişiler tarafından kürtaj soırasında ciddi komplikasyonların oluşabileceği ve enfeksiyon riskinin yüksek olacağı unutulmamalıdır.

Kürtaj sonrası enfeksiyondan nasıl korunulur?


Kürtaj sonrası istirahat günlerinde enfeksiyon riskine karşı kadınlar dikkatli olmalıdır. Antibiyotik tedavilerini aksatmamalı, deniz ve havuz ya da hamam gibi enfeksiyon riski oluşturabilecek ortamlardan uzak durmalıdırlar. Ayrıca kürtaj sonrası cinsel ilişkiye ne zaman girilebilir, sorusu kadınlar tarafından sorulabilmektedir. Kürtaj sonrasında 1 ve 2 hafta arasında cinsel ilişkide bulunulmamalıdır. Kürtaj sonrası dinlenme döneminde cinsel ilişki enfeksiyona sebebiyet verebilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.