Kürtaj (İstenmeyen Gebelik)


Kürtaj (İstenmeyen Gebelik)


Evlilik müessesesi altında beraberlik yaşayan çiftlerin en büyük hayali bebek sahibi olmaktır. Anne baba olmayı istemek herkesin en doğal hakkıdır. Ancak bir bebeğin dünyaya geleceğini öğrenmek her zaman çiftleri mutlu eden bir haber olmayabiliyor. Birçok nedenden dolayı istenmeyen gebelik yaşanmaktadır. Evlilik dışı ilişkiler, maddi imkanların yetersizliği, çiftler arasında yaşanan problemler, hai hazırda bir yada birden fazla çocuğa sahip olmak, istenmeyen hamilelik nedenlerinden sadece birkaçıdır. Peki, istenmeyen gebeliklerde kürtaj hangi koşullarda gerçekleşir? “Nasıl yapılır? Ve Kürtaj Yaptırmanın Riskleri Var Mı?” şeklindeki sorulara uzmanların yapmış olduğu yorumlara dayanarak cevap arayalım.

Kürtaj nedir?


Her kadının kendi isteği ve kararıyla gebeliğin ilk on haftalık süresinde hamileliği sonlandırma hakkı bulunmaktadır. Yasal çerçevede yapılması gereken kürtaj nedir? En basit haliyle kürtaj, oluşan gebeliğin rahim içinden alınarak bitirilmesidir. Bu operasyon sadece bir kadının istemediği hamileliği sonlandırması için yapılmaz. Anne rahminde tutunamayan ve düşük sonrası rahmin detaylı bir şekilde temizlenmesi için de yapılır. Kürtaj bazen annenin sağlığını korumak için doktor kararıyla da yapılmaktadır.

Kürtaj nasıl yapılır?


Sebep her ne olursa olsun bir kadının kürtaj olması çok doğal bir durumdur. İşin aslı hekimler kürtaj kelimesini kullanmak istemezler. Çünkü kürtajın kelime anlamı, kazıyarak temizlemek demektir. Günümüz teknolojisinde kürtaj sırasında kazıma işlemi uygulanmamaktadır. Gebeliğin sonlandırma işlemi yapılırken tek kullanımlık steril edilmiş plastik aparatlar kullanılır. Vajinadan giriş yapılarak rahim içine kadar pipete benzeyen plastik çubuk takılır.

Çubuğun vajina dışında kalan kısmına da rahimdeki istenmeyen dokuları dışarıya çekmek için vakum pompası takılır. Vakumlama yapılarak rahim içi temizlenir. Kürtaj nasıl yapılır? Sorusunun bir diğer cevabı ise, aynı işlemler hastaya sakinleştirici verilip uyutulduktan sonra kürtaj işleminin yapılıyor olmasıdır. Operasyon öncesi beş dakika uyutulma süresi on on beş dakika kürtaj işlemi sürmektedir.

Enfeksiyon kapma riskine karşı işlem sırasında ve sonrasında antibiyotik tedavisi uygulanır. Kürtaj sonrası İlk yirmi gün ara ara kanama olabilir. Fakat bu kanamalar adet kanaması değildir. İşlem sonrası İlk adet dört beş hafta sonra gerçekleşir.

Kürtaj Olmanın Riskleri Var Mıdır?


Kürtaj olmanın kalıcı hasarları olabilir. Basit bir operasyon olsa bile sonrasında rahimde yapışma olabiliyor. Bu yapışmalar düzenli adet görmeyi engelleyebilir. İstenilen zamanda kolaylıkla hamile kalmak zor olabilir. Kürtaj sırasında enfeksiyon kapma riski çok yüksektir. Enfeksiyon da kalıcı hasarlara sebebiyet verebilir.

Bu riskler üç aydan daha fazla olan gebeliklerin sonlandırılması sonucunda daha fazla yaşanır. İstenmeyen gebeliklerde kürtaj için yasal süre on hafta olduğu için bu dönem içerisinde yapılan kürtaj işleminin çok fazla riski yoktur.

Kürtaj Ne Tip Anestezi İle Yapılır?

Yapılan kürtajlar çoğunlukla genel anestezisi sayesinde uyutarak ya da lokal anestezi ile o bölge uyuşturularak yapılmaktadır.