Kürtaj işlemi yaptıran kadınlara öneriler

Kürtaj işlemi yaptıran kadınlara öneriler

Kürtaj işlemi yaptıran kadınlara öneriler

Kürtaj kararı almak kadınlar için kolay değildir. Bazı durumlarda, özellikle de istenmeyen gebeliklerde hamileliğe son vermek, kadın için zorunluluk olabilmektedir. Kürtaj işlemi yaptıran kadınlar, kürtaj yaptırmaya kadar verenler öncelikle kürtajın kürtaj doktoru tarafından, yetkinlik ve yeterlilik sınırları içinde gerçekleştirilmesi gerektiğini bilmelidirler. Kürtaj işlemi, profesyoneller tarafından gerçekleştirildiği sürece komplikasyonları oldukça düşük ve kadının bir günde normal yaşamına dönebildiği bir operasyondur. Kürtaj işlemi yaptıran kadınlara öneriler başlıklı yazımızda kürtaj sonrasında aklınıza takılan bir çok soruya cevap bulacaksınız.

Kürtaj İşlemi Sonrasında Kadınları Neler Bekliyor


Kürtaj işlemini takip eden günler tıbbi olarak iyileşme günleridir. Kadınlarımız istirahat etmeli, doktorlarının tavsiyelerini yerine getirmelidirler. Kürtaj sonrasında kadınlar, psikolojik olarak kendilerini rahatsız hissedebilirler. Ayrıca hafif düzeyde adet dışı kanamalar olabilir. Kasıklarında aprı şikayetleri bulunabilir. Bu konularda doktorları ile işbirliği içinde olmalıdırlar.

Kürtaj işlemi yaptıran kadınlara öneriler konusunda doktorlar ve uzmanların kürtaj sonrası yönlendirmeleine dikkat edilmelidir. Bu konuda kadınlarımız bazı noktaları gözden kaçırmamalıdır.

Kürtaj sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Kürtaj sonrasında dinlenme günlerinde kadınlarımız kendilerine dikkat etmelidirler. Kürtaj sonrası enfeksiyon riskine karşı tedbirli olunmalıdır. Ayrıca psikolojik olarak da kürtajın ileri bir travmaya yol açmaması için ruh sağlıklarını da ihmal etmemelidirler.

Kürtaj işlemi yaptıran kadınlara öneriler

Kürtaj sonrasında kadınlara öneriler:

Psikolojik sağlığınıza dikkat edin

Kürtaj kadınlar için psikolojik olarak zor bir süreçtir. Zorunlu kürtajlarla isteğe bağlı kürtajlarda psikolojik örselenme farklı boyutlarda yaşanabilmektedir. Kadınlar kürtaj yaptırdıklarında psikolojik sağlıklarını korumak için neler yapabilirler:

  • Kadınlar kürtaj sonrasında kendilerini suçlamamalı,
  • Kürtajın her kadının yaptırabileceği bir durum olduğunu fark etmelidirler.
  • Kürtaj sonrası mümkünse istirahat günlerinde sakin bir yere çekilmeli, iletişimleri sınırlandırılmalıdır.
  • Boşanma kararı alınmış eş, bebeği kabul etmeyen partner gibi kişilerle iletişime geçilmemeli, kürtajın bu kişilerden birintikam olduğu düşünülmemelidir,
  • Kadınlar kürtaj sonrası kendilerini anlayacak, güvendikleri kişilerle duygularını paylaşabilirler,
  • Ayrıca kürtaj sonrası psikolojik danışman desteği alınarak, süreç daha kolay atlatılabilir.
Doktorunuzun önerilerini göz ardı etmeyin

Kürtajın iyileşme döneminde doktorunuzun ilaç tedavisini aksatmamanız, kürtajı sağlıklı atlatmanız için şarttır. Ayrıca çok nadir de olsa oluşabilecek komplikasyonlara karşı doktorunuzla iletişim halinde olun. Doktorunuzun belirlediği günde kontrolünüzü de ihmal etmeyin.

Kürtaj Kararı Alan Kadınlar Nelere Dikkat Etmelidir?


Kürtaj, her kadın için bir zorunluluk olabilir. İsteği ile kürtaj kararı almak, her kadının hakkıdır. Kürtaj kararı sonrası kadınlar,özellikle kürtaj nerelerde yaptırılır gibi konularda dikkatli olmalıdırlar. Kürtaj kararı sonrasında sağlık kuruluşları ve uzmanlardan destek alınmalıdır.

Kürtajı uzmanına yaptırın


Kürtaj, tıbbi bir müdahale olarak her na kadar basit bir operasyon gibi görünse de kesinlikle uzman doktorlar tarafından yaptırılmalıdır. Uzman olmayan kişiler tarafından yaptırılan kürtajın çok ciddi sorunlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Kürtaj klinikleri, İstanbul kürtaj merkezleri, kürtaj merkezi, kürtaj hastanesi ve diğer sağlık kurumları kürtaj yapılan yerlerdir. Evde ya da bilmediğiniz yerlerde, bodrum katlarında, diplomasız ve yetkisiz kişilerin yerlerinde kürtaj kesinlikle yaptırılmamalıdır!

Kürtaj gününün belirlenmesinde uzmanınıza güvenin


Uzmanlar, sizi muayene ettikten sonra gebelik haftanıza ve kesenizin oluşup oluşmadığına göre kürtaj gününe karar verecektir. Paniğe kapılarak, biran önce kürtaj olmak isteyebilir, endişeye kapılabilirsiniz. Bu konuda deneyimli ve uzman doktorların yönlendirmesine güvenin.

Kürtaj gününde kliniğe güvendiğiniz bir yakınınızla gidebilirsiniz


Kürtaj olacağınız klinikte sizi anlayacak ve sizi destekleyecek bir arkadaş ya da yakınınızın bulunması size kendinizi iyi hissettirebilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.