Kürtaj ile ilgili bilinmesi gerekenler

Kürtaj ile ilgili bilinmesi gerekenler

Kürtaj ile ilgili bilinmesi gerekenler

Kürtaj, istenmeyen gebeliklerin cerrahi müdahale ile sonlandırılması işlemidir. Kürtaj işlemi her kadın için hayatının bir döneminde söz konusu olabilir. Evli ya da bekar kadınların istenmeyen gebelik durumlarında yasal olarak bebek kürtajı yaptırma hakları vardır. Bununla beraber kürtaj, bazı durumlarda zorunlu hale de gelebilmektedir.

Kürtaj, kadınların sıklıkla detaylarını merak ettikleri konular arasındadır. Kürtaj yaptırmaya karar veren kadınlarda kürtajla ilgili endişeler yaşanabilir ve kürtaj ile ilgili bilinmesi gerekenler konusunu öğrenmek isteyebilirler.

Kürtajla ilgili merak edilenler ve sıkça sorulan sorular


Kürtaj ile ilgili bilinmesi gerekenler konusunda hastaların sıkça sorduğu sorular üzerinden bilgi vermekte fayda bulunmaktadır. Kürtaj konusunda kadınlar, çoğunlukla kürtaj yapılan yerler, İstanbul kürtaj merkezleri, kürtaj fiyatları, gizli kürtaj nedir konularında bilgi sahibi olmak istemektedirler. Kaç haftalık kürtaj yapılır sorusu da özellikle istenmeyen gebelik deneyimini ilk kez yaşayan kadınlaroımız tarafından sıkça sorulmaktadır.

Gizli Kürtaj Nedir?


Gizli kürtaj, kürtajın sağlık kurumları, klinik yada kürtaj merkezi yoluyla hasta bilgileri gizlenerek, etik ilkeler dahilinde yapıldığını anlatan bir kavramdır. Kürtaj olan kadınların bilgisi, hiçbir şekilde paylaşılmamaktadır. Kürtaj işlemi, gizli nitelik taşımaktadır. Kadınların yasal hakları olarak gerçekleştirdiği işlemde, kimlikleri ve bilgileri korunmakta, bu konuda sağlık çalışanları etik ilke ve değerlerle çalışmaktadır.

Gizli kürtaj nasıl yapılır?


Kürtaj ya da gizli kürtaj, uygulamada yetkin ve yeterli, kürtajı yasal olarak yapmaya hakkı bulunan uzman doktorlar tarafından steril koşullarda, kliniklerde veya sağlık kurumlarında titizlikle yapılmaktadır. Genellikle kürtaj, vakum yoluyla, tüm riskler en aza indirilmiş olarak gebelik parçalarının kanül ile çekilmesi yoluyla gerçekleştirilir.

Kürtaj ile ilgili bilinmesi gerekenler

Gizli kürtajın riskleri var mıdır?

Gizli kürtajın riskleri var mıdır? sorusu da kadınlarımız tarafından sorulabilir. Kürtaj uygulaması, alanında uzman doktorlarca klinik ortamlarda titizlikle gerçekleştirildiği sürece risksiz bir işlemdir. Ancak her cerrahi uygulamada olduğu gibi gebelik kalıntılarının kalması gibi çok az risk etmenleri bulunmaktadır. Risk sonucu oluşabilecek durumlara karşı da uzmanlar tirizlikle önlem almaktadır. Kürtaj riskleri hakkında şunların bilinmesi gerekmektedir:

Kürtaj uzmanlar tarafından yapılmalıdır

Kürtaj da risk, işin uzmanı olmayan kişiler tarafından yapılan uygulamalarda katlanmaktadır. Rahim yapışması dediğimiz ve kadının kısırlığı ile sonuçlanacak kadar riskli durum genellikle steril ortamlarda gerçekleştirilmeyen, uzman olmayan kişilerce yapılan kürtajda söz konusu olmaktadır.

Kürtajın riskini azaltmak için kürtaj sonrası dikkatli olunmalıdır

Kürtaj sonrası oluşabilecek riskler ya da enfeksiyon kadınlar tarafından önlenebilir. Kadınların dinlenme dönemlerinde hijyenlerine ve antibiyotik tedavilerine dikkat etmeleri, sağlıklı kalmaları için gereklidir. Ayrıca doktorlarının önerilerini dinleyerek, bir süre cinsel ilişki yaşamamaları, havuz ve denize girmemeler, vajinal duş almamaları gerekir.

Kürtaj Süresi Kaç Hafta

Kürtaj ile ilgili bilinmesi gerekenler arasında kürtajın yasal süresi de bulunmaktadır. Hamile olduğunu öğrenen ve gebeliği istemeyenler kadınlar, kürtaj süresi hakkında paniğe kapılabilmektedirler. Kürtaj, yasal sınırlar içinde 10. haftaya kadar gerçekleştirilebilir. Doktorlar genellikle kese henüz oluşmadığı için 6. haftadan önce kürtaj önermemektedir. 6. hafta sınırlarında ise kesenin belirgin olması nedeniyle kürtaj için en uygun zaman olduğu bilinmektedir. Kürtaj süresi ile ilgili daha geniş yazımızı da sitemiz üzerinden okuyabilirsiniz.

Kürtaj Fiyatları

Kürtaj fiyatları hakkında bilgi İstanbul kürtaj merkezleri, kürtaj hastaneleri ya da sağlık kuruluşlarına başvurularak öğrenilebilir. Kürtaj ne kadardır sorusu hakkında en sağlıklı bilgi sağlık kurumlarından alınabilir. Genel olarak kürtaj fiyatları 500 Lira ile 4 bin Lira arasında değişebilmektedir, fiyat farklarını kürtaj türü, kürtajın yapıldığı sağlık kuruluşunun kalitesi ile kürtaj haftası etkileyebilmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.