Kızlık Zarı Onarımı

Kızlık Zarı Onarımı


Hymen ya da kızlık zarı, kadınlarda doğuştan var olan ve vajen girişinde bulunan, çok çeşitli türleri olan ince bir perdedir. Bu dokunun, normal şartlarda ilk cinsel ilişki ile birlikte atıldığı bilinmektedir. Bu durum, anatomik bir özelliği olan kızlık zarının çeşitli toplumlarda kültürel olarak anlamlandırılmasına yol açmıştır. Anatomik dokunun kültürel bir ifadeye kavuşması, kızlık zarı operasyonlarını da beraberinde getirmiştir. Kızlık zarı onarımı dediğimiz himenoplasti son yıllarda gelişmiş, geçici ve kalıcı olarak da uygulanabilen ve çok çeşitli nedenlerle talep gören bir uygulama halini almıştır.

Kızlık zarı onarımı neden yapılmaktadır?

Kızlık zarı dikimi, genel olarak partnerlerin ilişkisinde kanamayı sağlamak amacıyla yapılır. İstenmeyen cinsel ilişkiler sonrasında, cinsel ilişki dışında bir darbe sonucunda kızlık zarının anatomik bütünlüğüne zarar geldiği durumlarda kızlık zarı onarılabilir. Ayrıca ilk gün fantazisi yaşamak isteyen kimi partnerler de himenoplasti için başvuru yapmaktadır.

Kızlık zarı onarımı, her kadının hakkıdır. Kadınlar, kızlık zarını diktirmek zorunluluğu ile karşılaşabilir, kızlık zarını diktirmek isteyebilirler.

Kızlık Zarı Nasıl Onarılır?


Kızlık zarını diktirmeye karar veren kadınlar, operasyona yönelik endişe yaşayabilirler. Kızlık zarı nasıl onarılır, sorusunun yanıtını almak isteyebilirler. Kızlık zarı onarımı geçici veya kalıcı olarak iki biçimde gerçekleştirilir. Geçici kızlık zarı onarımında işlemin kalıcılığı en çok bir hafta ile sınırlı olmaktadır. Bu işlemde kızlık zarının ardında dikişler atılarak vajen girişi daraltılır. Geçici ya da kalıcı operasyonda lokal veya genel anestezi uygulanmaktadır. Uzmanlar, çoğunlukla kızlık zarı dikiminde anestezi yöntemini hasta ile bir arada kararlaştırırlar. Operasyonda ağrı hissedilmemektedir.

Himenoplasti  operasyonu öncesi kızlık zarı muayenesi yapılarak kızlık zarının anatomisi kontrol edilir. Bu işlem, kalıcı kızlık zarı onarımı müdahalesinde hangi yöntemin uygulanacağını belirlemek için önemlidir.

Kızlık Zarı Kalıcı Olarak Onarılır mı?


Kızlık zarı, evlenme tarihinden bağımsız biçimde kalıcı olarak, üst sınırı bulunmaksızın onarılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken tek nokta, kalıcı onarımın ilk ilişki tarihinden en az 3 gün önce yaptırılmış olması gerektiğidir. Uzmanlar tarafından kalıcı kızlık zarı onarımı için ilişki tarihi itibariyle en az 2-3 ay öncesinden uygulamanın yapılması gerektiği belirtilmektedir. Ayrıca kalıcı uygulamalarda evlilik ya da ilk birleşme öncesinde muayeneye gidilmesi de önem taşımaktadır.

Kalıcı kızlık zarı onarımı microcerrahi primer ya da flep yolla mümkündür. Kalıcı kızlık zarı onarımında, zarın anatomik bütünlüğünü tekrar kazanmak amaçlanır. Microcerrahi ile kızlık zarı onarımında mikrocerrahi ile kızlık zarının zarar gören dokusu dikilerek birleştirilir.

Flep yöntemi ile kızlık zarı onarımı yapılırken vajinanın alt tarafından kaldırılan bir doku üst duvara dikilerek bir flep oluşturulur. Yarım saat kadar süren bir operasyondur.

Kızlık Zarı Onarımı Sonrası Dikkat Etmeniz Gerekenler


Kızlık zarı onarımı; uzman kliniklerde, uzman insanların elinde, gizlilik ilkesi çerçevesinde yapılmaktadır. Kadınlar, çeşitli nedenlerle kızlık zarı onarımı yaptırmak isteyebilir, yaptırmak durumunda kalabilirler. Kızlık zarı dikimi operasyonları sonrasında bazı konulara dikkat etmek önemlidir:

  • Kızlık zarı onarımını izleyen ilk gün banyo yapılmaması daha uygundur.
  • Operasyonu izleyen günlerde en az 1 hafta, hijyen nedeniyle denize ya da havuza girilmemesi önemi bir noktadır.
  • Kızlık zarı onarımını izleyen ilk hafta ayakta duş alınmalıdır.
  • İlk günler, herhangi bir enfeksiyona karşı hijyene maksimum düzeyde önem verilmelidir. Pamuklu kıyafetler tercih edilmeli, iç çamaşırlar hijyenik olarak giyilmelidir.
  • Operasyondan sonra birkaç gün dar pantolon giyilmemesi gerektiğini uzmanlar belirtmektedir.