Kadınlarda İdrar Kaçırma Problemi


Kadınlarda İdrar Kaçırma Problemi


İdrar kesesinde bulunan kaslar ve sinirler beyin tarafından kontrol edilir. Normal idrar kesesinde fazla basınç görülmez ve idrar çıkışı normal şekilde seyreder. Ancak bazı durumlarda idrar kesesinde bulunan kas zayıflığı ve farklı birtakım nedenlerden dolayı idrar kontrol edilmeyebilir. Tıbbi adıyla üriner inkontinans olarak bilinen idrar kaçırma özellikle ilerleyen yaşlarda sıklıkla görülür.

İdrar Kaçırma Nedir?


İdrar kaçırma istemsiz bir şekilde idrar tutamamaya verilen addır. Her yaşta ortaya çıktığı gibi ilerleyen yaşlarda görülme olasılığı fazladır. İdrar kaçırma kişinin sosyal hayatını ve yaşam konforunu bozar. Genellikle kadınlarda görülen idrar kaçırma problemi erkeklerde daha az görülür.

İdrar Kaçırmanın Nedenleri Nelerdir?


İdrar kaçırmanın nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • İdrar torbasında sarkma
 • Mesane kaslarının gevşemesi
 • Yaşlılık
 • Kabızlık
 • Sistik
 • Genetik faktörler
 • Normal doğum
 • Şeker hastalığı
 • Menopoz
 • Psikolojik ilaçlar
 • Zor doğumlar
 • Prostat hastalığı

Kadınlarda İdrar Kaçırma Neden Daha Fazladır?


Özellikle 3 ve daha üzeri normal doğum yapmış kadınlarda idrar kaçırma daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni idrar kesesinin sarkması olarak bilinmektedir. Ayrıca doğumun zor ve ağır geçmesi idrar kaçırmayı daha da fazlalaştırmaktadır. Bununla birlikte ağır yük kaldırma, hapşırma, öksürme gibi durumlarda da idrar kaçırma olabilir. Menopoz döneminde görülen idrar kaslarında zayıflama da idrar kaçırmanın diğer belirtileri arasındadır.

İdrar Kaçırma Çeşitleri Nelerdir?

İdrar kaçırmanın nedeni ve miktarına bağlı olarak farklı çeşitleri vardır. Bunlar;

1-Strese bağlı idrar kaçırma: Gülme, ağır yük kaldırma, hapşırma gibi durumlarda görülen strese bağlı idrar kaçırma daha çok görülmektedir. Her cins ve yaş grubunda görülen bu idrar kaçırmada idrar kesesindeki baskı ve yoğunluk artar.

2-Sıkışmaya bağlı idrar kaçırma: Bu durumda aniden hastanın mesanesinde idrar sıkışması görülür. İstemsizce idrar kaçırma meydana gelir. Bu tip ilerleyen yaşlarda daha çok görülmektedir.

3-Her iki durum: Bazı hastalarda hem strese bağlı hem de sıkışmaya bağlı idrar kaçırma görülmektedir.

İdrar Kaçırma Nasıl Teşhis Edilir?


İdrar kaçırmada ilk olarak hastanın durumu öğrenilir. İdrar kaçırmanın durumu ve sıklığına bağlı olarak hastaya idrar kültürü, kan şekeri, idrar tahlili ve ürodinami testi yapılır. Yapılan testler sonucunda farklı bir nedenden ortaya çıktığı görülürse farklı tetkikler uygulanır.

İdrar Kaçırma Nasıl Teşhis Edilir?


İdrar kaçırma sorununda üroloji hekimi ile görüşülmesi gerekmektedir. Hastalık tedavi edilmezse ciltte döküntü, kızarıklık, mesanede ağrı gibi ciddi problemler ortaya çıkabilir. İdrar kaçırma hastanın sosyal yaşamını da etkilediğinden ivedilikle çözülmesi gereken bir durumdur.

Birincil olarak hastanın idrar kaçırmasının altında yatan neden saptanıp ona göre tedaviye başlanır. İdrar kaçırma kabızlığı bağlı gelişmişse öncelikle kabızlık tedavi edilerek idrar kaçırmanın önüne geçilir. Eğer obeziteye bağlı idrar sorunu yaşanıyorsa hastanın kilo vermesi desteklenerek uygun tedavi programına başlanır.

İdrar kaçırma tedavisi sürecinde hastanın pelvik kaslarını güçlendirmesi gerekir. Buna bağlı olarak egzersiz ve antibiyotik tedavisi tavsiye edilmektedir. Eğer idrar torbası sarkması, prostat büyümesi gibi ciddi sorunlar varsa cerrahi işlem uygulanabilir.