İdeal kürtaj merkezi nasıl olmalı?

ideal kürtaj merkezleri

İdeal kürtaj merkezi nasıl olmalı?

Kürtaj, gebelik kalıntılarının çeşitli yöntemle genel olarak da vakumla rahimden temizlenmesi işlemidir. Kürtaj yaptırmak, çoğu zaman istenmeyen gebelikler nedeniyle kadının ya da eşlerin kararı olabilir. Bazen de kürtaj zorunlu olarak yapılmaktadır. Kürtaj merkezi nasıl olmalı sorusunu detaylı olarak sizler için açıkladık.

Kürtaj hangi hallerde yapılmaktadır, merak edilen bir konudur.

  • İstenmeyen gebelik durumlarında,
  • Boş gebelikte,
  • Düşükte,
  • Ölü doğumda,
  • Tanı koymak amaçlı bazı hallerde kürtaj yapılabilmektedir.

Kürtajı Kim Yapar? Kürtaj Nerelerde Yapılır?


Kürtaj yapma yetkisi ülkemizde kadın doğum uzmanlarınındır. Dolayısıyla kürtaj tibbi bir muamele olarak ihtisasını kadın doğum uzmanlığında tamamlamış doktorlar tarasından gerçekleştirilir. Doktorların görev yaptığı yerler yasal sağlık kurumlarıdır.

Jinekolog doktorlar kürtajı donanımlı ve steril sağlık kurumlarında, hastane ya da muanehanelerinde gerçekleştiriler. Dolayısıyla da kürtaj olunacak yerler hastaneler, muanehaneler, özel klinikler, kürtaj yapan hastaneler olmaktadır. Devlet hastanelerinde kürtaj, tıbbi bir gereklilik durumunda gerçekleştirileceği için kendi rızası ile kürtaj olmak isteyen kadınlar, özel kliniklerde kürtaj olabilirler. Devlet hastanelerinde kürtaj yaptırılır mı sorusu sıkça sorulan bir sorudur. Devlet hastaneleri, kürtajı anne ve bebek sağlığı açısından zaruriyetin oluştuğu durumlarda gerçekleştirmektedir.

Kürtaj yaptırmak isteyen kadınlar, ideal kürtaj merkezleri aracılığı ile destek almalıdır. Aksi taktirde uzmanlar elinde neredeyse sıfırlanan komplikasyonların, kürtaj sırasında gelişmesi riski çok ciddi sonuçlar doğurabilir.

ideal kürtaj merkezleri

İdeal Kürtaj Merkezi Nasıl Olmalıdır?

Kadın sağlığı açısından kürtajın son derece steril olarak ve titizlikle, komplikasyonları neredeyse tamamen ortadan kaldıran gelişmiş donanımlı sağlık merkezlerinde gerçekleşitirilmesi gerekmektedir. Kürtajın sağlıklı biçimde sonlandırılması ve kadın için sağlıklı atlatılması için ideal kürtaj merkezlerinin özelliklerine dikkat edilmelidir.

İdeal kürtaj merkezleri steril ortamlardır


Kürtaj, steril koşullarda gerçekleştirilmediğinde başta rahim yapışması olmuk üzere çok ciddi komplikasyonlara yol açabilir. İdeal kürtaj merkezleri steril ve kürtaj işlemi için hijyene uygun biçimde donanımlı yerler olmalıdır.

İdeal kürtaj merkezlerinde yetkin doktorlar görev yapmalıdır


İdeal kürtaj merkezlerinin en önemli özelliğinden biri de kürtajın yetkin doktorlar tarafından yani jinekolog ya da kadın doğum uzmanlarınca gerçekleştilmesidir. Kürtaj konusunda yetkisi ve yeterliliği, yasal ehliyeti olmayan kişilerin kürtaj yapması, kadın sağlığı açısından son derece tehlikelidir.

Kürtaj merkezleri donanımlı olmalıdır


İdeal kürtaj merkezleri, kürtaj ekipmanları açısından üst düzey teknoloji ile donanımlı olmalıdır. Ayrıca klinikler, güncel sağlık gelişmelerini takip edebilmelidir.

Kürtaj merkezlerinde insan merkezli hizmet verilmelidir


Kürtaj, her kadının arzu edebileceği bir durumdur. İstenmeyen gebeliklerde kadınlar kürtaj olma hakkına sahiptir. Zorunlu hallerde de kadınlar kürtaj ile karşı karşıya kalabilirler. Gönüllülükle ya da zorunlulukla bir kadın için kürtaj süreci zor bir psikolojik süreçtir. Kürtaj merkezlerinde bu durum bilinmeli, sağlık çalışanları hoşgörü ve koşulsuz kabul ile hastalara yaklaşmalıdır.

Kürtaj merkezlerinde gizlilik önemli olmalı


Kürtaj denildiğinde en önemli konulardan biri de gizliliktir. Kürtaj merkezleri, gizlilik esaslı çalışmalıdır. Hastaların kimlik bilgilerinin gizliliğinin korunması noktasında çok titiz olmalıdırlar.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.