Hangi durumlarda kürtaj yapılabilir?

hangi durumlarda kürtaj yapılabilir

Hangi durumlarda kürtaj yapılabilir?

Kürtaj işlemi, herhangi bir nedenle gebeliğe son verilmek istendiği durumlarda gebelik dokularının rahimden alınmasıdır. Günümüzde uzman doktorların profesyonelliğinde ve gelişmiş araçlarla, hastanın gün içinde yaşamına dönebileceği biçimde uygulanabilmektedir. Kürtaj, 18 yaşını doldurmuş her kadının yasal hakkıdır.

Kürtaj, çeşitli nedenlerle gerekli olabilmektedir. Özellikle evlilik dışı ilişkiler sonucunda oluşan istenmeyen gebelikler 10. haftayı geçmemiş olmak kaydıyla kadının rızası ile yasal olarak sonlandırılabilir. Bunun yanında bazı durumlarda da kürtaj yapılabilmektedir. Kürtaj konusunda merak edilen ya da İstanbul kürtaj merkezlerine sıkça sorulan sorulardan biri de hangi durumlarda kürtaj yapılabilir oluyor.

Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılabilir?


Kürtaj; steril koşullarda uzmanlar tarafından yapılması gereken, gizli kürtaj olarak hastanın bilgilerinin paylaşılmadığı bir tıbbi müdahaledir. Kürtajı gerekli kılan haller, kadının rızasının olduğu durumlarla, tıbbi nedenler olarak iki şekilde karşımıza çıkmaktadır:

Kürtaj istenmeyen gebelikleri sonlandırmak için yapılabilir.


İstenmeyen gebelik durumlarında 18 yaşını doldurmuş, bekar kadınlar hür iradeleri ile kürtaja karar verebilirler. Bunun yanında evli kadınlarda eşleri ile birlikte gebeliğin sonlandırılmasını isteyebilirler. Evli kadınlarda kürtajın yapılabilmesi eşin onayına da bağlıdır. Kürtajın yapıldığı durumalr genellikle şunlardır:

Evlilik dışı ilişkilerde oluşan ya da istenmeyen gebelik durumlarında kadınlar kürtaj yaptırmak isteyebilirler. Toplumsal çekincelerle karşı karşıya kalarak gebeliğin sonlandırılmasına karar verebilir. Evlilik dışı ilişkilerde biyolojik babanın bebeği kabul etmeyeceği durumlarda da anne adayları, kürtaj kararı alarak hamileliğinin sonlandırılması için kürtaj merkezi ya da kürtaj yapan yerler  arayabilirler.

İstenmeyen gebelik durumları, çiftler için bebek aldırma kararıyla sonuçlanabilmektedir. İstenmeyen gebelik ve kürtaj kararı, eşler için çoğunlukla şu hallerde alınmaktadır:

  • Evlilik ilişkisinin sağlıklı olarak sürdürülemediği durumlar ya da boşanma kararı alınmış olması,
  • Ekonomik sıkıntılar nedeniyle eşlerin bir bebeğin sorumluluğunu almak istemediği durumlar,
hangi durumlarda kürtaj yapılabilir
Bazı durumlarda gebelik, doktorun da uygun görmesi ile anne ve çocuk sağlığı açısından da sonlandırılabilir. Bu haller:
  • Annenin sakıncalı ilaç kullanımı nedeniyle oluşan risk durumunda bebek kürtajla alınabilir,
  • Annenin radyasyon gibi tehlikeli durumlarla karşılaşmış olması nedeniyle gebelikler kürtajla sonlandırılır

Sağlık nedeniyle zorunlu hallerde kürtaj


Kürtaj, bazı durumlarda annenin sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Kürtajın sağlık nedeniyle zaruri hale geldiği durumlar:

  1. Ölü doğum Yirminci gebelik haftasından itibaren anne karnında ölen bebekler, ölü dopuma yol açmaktadır. Ölü doğum sonrası gebelik kalıntılarının rahimden atılması işlemi kürtaj ile gerçekleştirilir.
  2. Düşük Gebeliğin 1 ile 20. haftaları arasında meydana gelen ve çeşitli sebeplerle oluşan gebelik kaybıdır. Düşükten sonra gebelik kalıntılarından rahmin arındırılması için kürtaj işlemine gerek duyulabilmektedir.
  3. Boş gebelik Rahimde gebelik kesesinin izlendiği ancak embriyonun oluşmadığı durumlarda sağlıklı bir gebelik oluşamadığından kesenin kürtajla alınması gerekmektedir.

Rahimden doku alınması ya da tanı işlemleri için kürtaj işlemi yapılabilmektedir. Bu işlemler, probekürtaj, fraksiyonekürtaj şeklinde adlandırılır ve tanı işlemleri için rahimden dışarıya doku taşınmasıdır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.