Genital Beyazlatma


Genital Beyazlatma


Kadın genital bölgelerinde estetik cerrahi son yıllarda öne çıkan bir uygulama alanıdır. Cinsel sağlık konusunda farkındalığın artması ve partnerlerin cinsel ilişkide daha fazla haz almak istemeleri genital estetik işlemlerine ilgiyi arttırmıştır. Genital beyazlatma, genital estetik denildiğinde talebin en yüksek olduğu operasyonlardan biridir.

Bu noktada genital beyazlatma hangi durumlarda yapılmaktadır, genital beyazlatma neden yapılır soruları akla gelebilir? Bilindiği gibi kadın genital bölgelerinde esmerleşme, koyulaşma, renk değişimleri görülebilmektedir. Lazer uygulamaları, epilasyon işlemleri, ileri yaş gibi faktörler bölgedeki dokularda estrojen hormonunun yoğunluğunu arttırarak kararmalara sebep olabilir.

Bu durum, kadınlarda cinsel çekicilik ve fiziki görünüm açısından özgüven sorunlarına yol açabilir. Genital bölge renk değişimleri karşısında kadınlar ‘cinsel olarak çekici değil miyim?’, ‘partnerim beni beğenir mi?’ gibi endişelere kapılabilirler. Genital bölgede kararma nedeniyle partnerinden çekinebilirler. Bu durumlarda partnerlerin daha iyi bir cinsel deneyime kavuşmaları, genital beyazlatma ya da vajinal beyazlatma ile mümkündür.

Genital beyazlatma nedir?


Cinsel yaşamlarını düzene koymak, cinsel yaşamlarında hazzı arttırmak isteyen partnerlerin cevap aradığı sorulardan biri de genital beyazlatma nedir oluyor. Genital beyazlatma ya da vajinal beyazlatma; vulva dokusunda meydana gelen renk değişimlerine karşı vulvayı beyazlatmak için lazerle yapılan bir müdahaledir. Bu operasyonda amaç, pigment üretimine yol açarak dokuları koyulaştıran melanosit hücrelerini işlevsiz hale getirmektir. Böylelikle vajinada, kararan derinin ölerek atılması sağlanır. Alttan daha canlı, pembe bir dokunun gelmesiyle, genital bölgede beyazlık elde edilir.

Genital beyazlatma doğuma ya da doğum kontrol haplarına, ileri yaşa, cilt hastalıkları veya epilasyona bağlı her tür renk değişimi nedeniyle uygulanabilen bir işlemdir.

Vajinal Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Vajinal beyazlatma, en etkili sonucu alabilmek için lazerle uygulanması gereken bir renk açma tedavisidir. Genital beyazlatma için kullanılan kimyasallar bölgeyi tahrip edebileceği nedeniyle uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Lazer işlemi, basit ve ağrısız, ortalama 20 dakika süren ve genellikle tek seanslık bir işlemdir. Cilt altı dokuları bu işlemde zarar görmemektedir. İşlemin uygulanmasında anastezi ihtiyacı da bulunmamaktadır.

Lazerle genital beyazlatma işleminde lazer ışıkları ile melanosit hücreleri tahrip edilerek kararmaya yol açan melanin salgılanması engellenir. Vajinal beyazlatma işlemi dudakları, anal bölge ile vajina ağzını da kapsayan bir işlem olarak da gerçekleştirilebilir.

Genital Beyazlatma İşleminden Sonra Dikkat Etmeniz Gerekenler


Genital beyazlatma işlemi genel olarak kadına zarar vermeyen, temiz bir işlemdir. Üst düzey teknolojilerle işin uzmanı tarafından gerçekleştirildiği sürece kaygı verici bir durum yaratmaz. Kısırlık gibi durumlara yol açmamaktadır. Vajinal beyazlatma işlemini takip eden günlerde şunlara dikkat edilmelidir:

  • Vajinal beyazlatma sonrası lazer işlemi nedeniyle bölgede hafif kızarıklık, şişlik gibi bir durum görülebilir. Bu durum kısa sürede düzelecek bir sorundur.
  • Lazerle genital beyazlatma işlemini izleyen günlerde ölü deri atılacak ve yerine beyaz, diri ve pembemsi bir deri ortaya çıkacaktır. Bu nedenle operasyonu izleyen günlerde ilk olarak genital bölgede bir koyulaşmanın olması normaldir.
  • Genital beyazlatma sonrasında gün içinde normal hayata dönülebilir. Ancak ilk birkaç gün banyo yapılmaması işlemi daha etkili hale getirecektir.
  • İşlem genellikle tek senansla sınırlıdır. Ancak kararmanın hormonal bozukluk kökenli olduğu durumlarda doktorunuz birkaç seans önerebilir.