Gebelik


Gebelik


Kadın yumurta hücresinin, erkek sperm hücresi tarafından döllenmesi sonucunda başlayan sürece gebelik adı verilmektedir. Gebelik çeşitli durumlarda daha kolay gerçekleşebilmektedir. Korunmadan gerçekleşen düzenli bir ilişkinin ardından gebeliğin gerçekleşmesi mümkündür. Gebelik durumunun gerçekleşmesi için korunmasız ilişkiye ek olarak bazı farklı durumların da gerçekleşmesi gerekebilir. Bazı dönemlerde gebelik ihtimali çok daha yüksektir. Bu dönemlerde girilecek ilişki ile gebe kalma oranı yükseltilebilir.

Gebelik Nedir?


Gebelik genel tabir ile erkek üreme hücresinin dişi bireye ait üreme hücresini döllemesi, sonrasında ise bu hücrenin gelişerek yeni bir birey oluşturmasıdır. Süreç genel olarak 40 haftayı bulmaktadır. 37 hafta olması da mümkündür. Bu şekilde anne rahminde başlayan süreç yeni bir bireyin oluşması ve doğum olayının gerçekleşmesi ile sona erer.

Bazı kontrol metotları ile gebelik engellenebilir. Eğer düzenli olarak korunmadan bir ilişki yaşanıyor ise gebelik kaçınılmaz olacaktır. Eğer devam eden ilişkiye rağmen uzun bir süre geçse de gebelik gerçekleşmiyor ise bu durumda bir uzmandan destek almalısınız.

Hamilelik Nasıl Anlaşılır? Gebelik Tespiti Nasıl Yapılır?


Hamileliği anlamak için bazı önemli noktalara dikkat edebilirsiniz. Vücudunuzun bu noktada gösterdiği tepkiler ile gebelik durumu anlaşılabilir. Ya da test yaparak da sonuca ulaşabilirsiniz. Öncelikle gebelik belirtilerinden yola çıkarak gebelik testinin nasıl yapıldığından bahsedebiliriz. Hamile olunduğunda gerçekleşecek ilk olay adet gecikmesi olacaktır. Eğer adet gecikmesi yaşanıyor ve zamanı gelmesine rağmen adet olmuyorsanız bu durumda gebe olma ihtimaliniz mevcuttur.

Kesin bir sonuç ifade etmese de tahmin etmek adına bir etken sayılabilir. Eğer daha gerçekçi sonuç alınmak isteniyor ise gecikmenin yaşandığı 6. Günden sonra test yapılmalıdır. Eczaneden temin edilecek bu testler ile idrardaki HCG oranları ölçülür. Gebeliğin ilk aylarında bu hormon çok fazla bulunur. Bu yüzden gebelik testi ile çok doğru sonuçlar almak mümkündür.

Gebelik Belirtileri


Gebelik birçok belirti ile kendini gösterebilir. Bu belirtiler herkeste aynı oranda çıkmayabilir. Bazı belirtileri gösterirken bazıları sizde hiç olmayabilir. Bu gibi durumlardan kaynaklı test yaptırmak en doğru sonuç için önem taşımaktadır. Belirtiler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Adet gecikme durumu: En az 1 haftayı geçen gecikmelerde mutlaka test yaptırılmalıdır. Tek başına bir geçerliliği yoktur.
  • Göğüste hassaslaşma: Gebeliğin ilk dönemlerinde göğüste çeşitli ağrı ve hassaslıklar hissedilebilir.
  • Aşırı idrara çıkma durumu: Vücuttaki hormon seviyelerinin değişmesinden kaynaklı olarak idrara çıkma durumu sıklaşabilir.
  • Halsizlik durumu: Özellikle ilk 3 ay bu durum sıklıkla yaşanır. Aşırı halsizlik ve yorgunluk ortaya çıkabilir. Hamileliğin ilerleyen süreçlerinde bu durum ortadan kalkacaktır.
  • Mide bulantısı: Kusma ve buna ek olarak sadece bulantı da hamilelik için bir belirti olmaktadır.
  • Aşerme ve baş dönmesi: Farklı yiyeceklere karşı istek uyanması durumu oluşabilir. Ayrıca sıklıkla baş dönmesi gerçekleşecektir.

Bu durumlar gebeliğe işarettir. Eğer bu belirtileri gösteriyorsanız bir uzmana danışabilir, test yaptırabilirsiniz.