Düşük Tedavisi


Düşük Tedavisi


Düşük diğer bir adıyla abortus gebeliğin 20.haftasından sonra genellikle kanamayla birlikte görülen gebelik kayıplarıdır. Gebelikte düşük riski ilk 3 ay içerisinde görülür. Fetüs 20 haftalıkken doğum gerçekleşirse bu olay düşük değil erken doğum olarak adlandırılmaktadır.

Düşük Neden Olur?


Gebeliğin 20.haftası ya da ilerleyen haftalarından düşük riski olasılığı yüksektir. Gebelikte 12.hafta veya daha erken zamanlarda düşük meydana gelirse buna erken düşük adı verilir. Düşük hamilikte sıkça karşılaşılan tıbbi bir komplikasyon olup ortalama yüzde 30 gebelik düşükle sonlanmaktadır. Ayrıca daha önce düşük yapmış kişilerin diğer gebeliklerde düşük riski daha az görülmektedir.

Düşük yapmanın birden fazla nedeni olduğu gibi en başta genetik faktörlerin rol oynadığı söylenebilir. Hamilikte düşük nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Hormonal nedenler
  • Bebekte görülen anormallikler
  • 35 yaş üstü gebelikler
  • Bağışıklık sistemine bağlı sorunlar
  • Rahimde görülen anormallikler
  • Pıhtılaşma problemleri
  • Yanlışlıkla alınan zararlı maddelerin fetüsü etkilemesi
  • Enfeksiyonlar

Ayrıca bazı gebelik durumlarında üst üste düşük görülmesinin başlıca nedeni rahimde görülen hastalıklar ya da anormallikler olarak bilinmektedir.

Düşük Nasıl Olur?


Düşük ilk olarak kanama ve rahimden parça atılması ile kendini gösterir. Kanama miktarı ve kanamanın kaç gün süreceği gebelik haftasına göre değişkenlik gösterir. Özellikle gebeliğin 20.haftası ve daha sonraki dönemde kanamanın yoğun olduğu gözlemlenmektedir. Düşük olduktan sonra kanama yaklaşık 1 hafta sürer.10 ile 15 gün arasında düşük kanaması tamamen sonlanmış olur. Bazı düşük vakalarında istisnai olarak düşük hiçbir belirti vermeden gerçekleşebilir. Bu durum doktor kontrolleri sırasında rahim içine bakılarak ortaya çıkmaktadır.

Düşükte Kanama Nasıl Gerçekleşir?


Öncelikle gebelikte görülen her kanama düşük kanaması olarak adlandırılmamaktadır. Hamilelerin yüzde 30 ya da 35’inde kanama gebelikte oluşan diğer semptomlar yüzünden meydana gelmektedir. Düşük kanaması genellikle rahimde ağrıyla birlikte seyreder ancak kanama ağrısız da gerçekleşebilir. Bazı gebelerde kanamayla birlikte kusma, memelerde hassasiyet ve kasık ağrısı da görülmektedir.

Düşük kanamasının görüntüsü ve miktarı kişiden kişiye değişir. Düşükte görülen kan koyu renkli ve yoğun olabileceği gibi açık renkli ve seyrek miktarlarda da olabilir. Kanama görüldüğü andan itibaren vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekir.

Düşük Tedavisi Nasıl Yapılır?


Hamilelerin veya daha önce düşük yapmış kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biri de düşük tedavisi nasıl yapılır sorusudur. Düşük tedavisinde izlenen basamaklar şu şekildedir;

1-Ultrasonografik İnceleme

Öncelikle ultrasonografik inceleme ile bebeğin canlı olup olmadığı saptanır. Eğer bebeğin kalp atışları duyuluyorsa ve rahim ağzında genişleme olmamışsa düşük gerçekleşmemiş demektir. Düşük olduğu saptanırsa kanamayı durdurmak için birtakım işlemlere başvurulur.

2-Kürtaj

Gebeliğin erken haftasında görülen düşüklerde genellikte fetüs ve plasenta kanama yoluyla vücuttan atılır. Ultrason kontrolünde rahimde parça görülürse kürtaj yapılması gerekir. Buradaki amaç hastayı herhangi bir enfeksiyon riskine karşı korumaktır.

3-Progesteron İlaçları

Düşük tehlikesinin olduğu ancak hamileliğin devam ettiği durumlarda koruyucu yöntemler esas alınır. İlk olarak oral ya da vajinal olarak veyahut damar yolundan iğne ile progesteron hormonu içeren ilaç tedavisine başlanır. Sonrasında annenin durumuna göre ilaç süresine devam edilir. İlaç tedavisinde amaç düşüğün engellenmesi ve hamileliği sağlıklı olarak devam ettirmektir.