Doğum


Doğum


Doğum her kadının bedenindeki doğal süreçlerden birisidir. Her annenin tüm doğumları birbirinden farklı olabilir. Bazen 1 saat süren sancılar sonucunda gerçekleşen doğum bazen saatlerce süren sancılar ile gerçekleşebilir. Bu tamamen o anki durum ile alakalıdır. Doğumun ne kadar süreceği ve nasıl geçeceği hakkında önceden tam bir tahmin yapmak mümkün değildir. Fakat siz de doğumla alakalı bilgileri inceleyerek kendinizi bu sürece hazırlayabilirsiniz.

Normal Doğum


Normal doğum 3 ana evreden oluşmaktadır. Buradaki ilk evre düzenli kasılmalar ile başlar. Düzenli kasılmaların devamında tam dilatasyon gerçekleşir. Bu şekilde ilk evre tamamlanır. İkinci evre ise bu noktadan itibaren bebeğin doğmasına kadar geçen süredir. Son evre ise plasentanın ayrılması ile tamamlanır. Doğum, bu üç evrenin tamamlanması ile gerçekleşmektedir.

Normal Doğum Belirtileri


Normal doğumun gerçekleşmesi bazı belirtiler ile önceden anlaşılabilir. Bu belirtilerden yola çıkarak doğum sürecinin başladığı sonucuna ulaşabilirsiniz. Belirtiler ise şu şekilde sıralanır:

  • Düzenli kasılmalar başlar. Eğer pozisyon değiştirseniz de kasılmalar devam ediyor ve gittikçe şiddetleniyor ise bu durumda doğum sancılarınızın başladığını söyleyebiliriz.
  • Nişan olarak kanlı akıntı ve suyun gelmesi gerçekleşir. Bebek, anne karnındayken amniyon olarak adlandırılan bir sıvı kesesinin içinde yer almaktadır. Sancılar ve kasılmalar ile doğum başlarken bu kese yırtılır. Sıvı gelmesi doğuma işarettir.
  • Sırt bölgesinde hafif ağrılar başlar. Bu ağrılar ilerleyen süreçte şiddetlenir.
  • Sıklıkla idrara çıkma durumu gerçekleşir. Bebek aşağı doğru ineceği için idrar kesesinde sıkışma gerçekleşir. Bu ise beraberinde daha sık idrara çıkma sonucunu getirir.
  • Hafifleme hissi baş gösterir. Annenin göbek kısmı daha aşağıda gözükmeye başlar. Aşağıya doğru inen bebek artık akciğer bölgesine baskı yapmayacaktır. Bu ise rahatlama sağlar.

Bu belirtiler genel olarak doğumun başlamasından önce gözlemlenen genel belirtilerdir. Hepsini gözlemlemek mümkündür. Bazı doğum hallerinde sadece birkaçı da gözlemlenebilir.

Normal Doğum Faydaları


Öncelikle normal doğum insan doğasına aykırı farklı bir müdahale içermediği için son derece sağlıklıdır. Herhangi bir enfeksiyon riski bu sebepten ötürü yoktur. Doğum sonrasındaki ağrılar sezaryene göre oldukça azdır. Sezaryen doğumdan sonraki süreç oldukça sancılı geçebilir. Normal doğum ile bebeğini dünyaya getiren annelerin taburcu olması daha hızlı gerçekleşir. Buna ek olarak normal doğum yapan kadınların kendine güven duygusu artmakta ve kendilerini güçlü hissetme durumları yaşanmaktadır.

Normal Doğum Bebeğe Ne Fayda Sağlar?


Normal doğumda ilk olarak bebek doğum kanalına girer. Burada bakteriler ile bebek ilk karşılaşmasını gerçekleştirir. Bu yüzden bakterilere karşı direnç kazanır ve bağışıklığı kuvvetlenir. Diğer bir fayda ise normal doğumdan sonra anne ile buluşma daha hızlı gerçekleşir. Sonucunda ise ilk bağlanma daha hızlı gerçekleşir. Duygusal bağ için bu oldukça önemlidir. Ayrıca normal doğum ile gerçekleşen doğumlarda anneden daha hızlı bir şekilde süt salgılanır. Sonuç olarak bebek, normal doğum sayesinde daha iyi beslenecektir.