Cinsel Terapi

Cinsel Terapi

Cinsel Terapi


Cinsel terapi bu alanda eğitim almış olan doktor, jinekolog, ürolog, psikiyatrist ya da psikologlar tarafından uygulanan bir davranış terapisidir. Bu terapi cinsel alanda sorunlar yaşayan kişilere ya da çiftlere uygulanıyor. Bilindiği gibi her bireyde cinsellik, fiziksel, psikolojik ve sosyal koşullardan etkileniyor. Bu nedenle cinselliğin sadece cinsel organla alakalı olmadığı bilinmelidir. İnsanlarda cinsellikle ilgili olan yerleşmiş düşünceler, inançlar ve daha pek çok unsur cinsel yaşamlarını da etkisi altına alabiliyor.

Bu nedenle cinsel terapi kişilerin yaşadığı cinsel sorunların ya da bozuklukların giderilmesi noktasında çok büyük bir önem taşıyor. Terapinin ne kadar süreceği her bireyde ya da her çiftte aynı olmaz. Bazı kişiler için kısa süreli terapi ile gayet başarılı sonuçlar elde etmek mümkün olabilirken bazı kişiler için terapiye uzun süre devam edilmesine ihtiyaç olabiliyor.

Cinsel Terapiyle Tedavi Edilebilen Cinsel İşlev Bozuklukları


Elbette cinsel terapi ile tedavi edilebilen cinsel işlev bozukluklarının neler olduğu da merak ediliyor. Bu sorunun yanıtını kısa bir liste halinde aktarabiliriz:

  • Erken boşalma
  • Vajinismus
  • Sertleşme problemi
  • Cinsel isteksizlik ve soğukluk
  • Cinsel isteksizlik
  • Uyarılma bozukluğu
  • Orgazm bozukluğu

Yukarıda sıralanan problemler toplumda, kadınlarda ve erkeklerde sıklıkla yaşanan sorunlar arasında bulunuyor. Dolayısıyla cinsel terapi de en sık bu sorunların giderilmesi amacıyla uygulanıyor. Ancak daha farklı sorunlara bağlı olarak da terapi uygulanmasına ihtiyaç duyulabilir.

Ülkemizde cinsel eğitimsizlikten ya da yanlış düşünce ve inançlardan kaynaklanan pek çok farklı cinsel sorun yaşandığı biliniyor. Cinselliğe dair bu yanlış inanışlar kimi zaman ergenlik döneminden itibaren etkisini göstermeye başlıyor. Bu bireyler yetişkin olduklarında da geçmişten gelen önyargılar, yanlış düşünce ve inanışlar cinsel yaşamlarını da olumsuz yönde etkiliyor. İşte bu noktada da devreye cinsel terapi giriyor.

Sadece yanlış düşüncelerin ortadan kaldırılması ve kişinin cinsellikle ilgili doğru düşünceleri öğrenmesi amacıyla da terapi imkanından faydalanılabileceğini belirtmek gerekir. Sadece kadınlar değil erkekler de bu yanlış düşüncelerin cinsel yaşamlarını etkilemesini önlemek için cinsel terapiden istifade edebilir. Böylelikle cinsel yaşam konforundan ödün vermek durumunda kalınmaz.