Cinsel İşlev Bozuklukları

Cinsel İşlev Bozuklukları

Cinsel İşlev Bozuklukları


En genel şekli ile cinsel işlev bozuklukları kadın ve erkeklerin sağlıklı bir cinsel yaşam kurmalarını, bu cinsel yaşamlarını sürdürmelerini önleyen tıbbi, psikolojik, sosyal ya da kültürel sorunları kapsayan bir problemdir. Çiftler arasında çok önemli sorunlara da yol açabiliyor olması bu problemin önemini çok daha net bir şekilde ortaya koyuyor.

Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir?


Kadın ve erkeklerde en sık yaşanan cinsel işlev bozuklukları şu şekilde listelenebilir:

  • Cinsellikle ilgili korkular ve kaygılar
  • Utanma ya da suçluluk duygusu
  • Günahkarlık duygusu
  • Cinsel isteksizlik ve soğukluk
  • Cinsel ilişkiye girememe
  • Cinsel ilişkide ağrı, kasılma, batma ya da yanma hislerinin olması
  • Cinsel ilişkide ağrı, kasılma, batma ya da yanma hislerinin olması
  • Erkeklerde sertleşme güçlüğü, erken boşalma, boşalmada güçlük çekme
  • Kadınlarda orgazm olamama, uyarılamama

Cinsel İşlev Bozukluklarının Nedenleri


İnsanlarda cinsel işlev bozuklukları nedenleri iki farklı başlık altında değerlendiriliyor. Bunlar;

Organik Nedenler

Organik nedenlere damar hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kronik rahatsızlıklar, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı, bazı ilaçların yan etkileri gibi örnekler verilebilir.

Psikolojik Nedenler

Çiftler arasındaki sorunlar, anlaşmazlıklar, depresyon, anksiyete, korkular, endişeler ve kişilik özellikleri gibi örneklerle açıklanabilecek durumlar da psikolojik nedenlerdir.

Cinsel İşlev Bozukluğu Tedavisi


Yapılan araştırmalarda çoğu zaman organik ve psikolojik nedenlerin bir arada görüldüğü ortaya çıkıyor. Bu nedenle cinsel işlev bozuklukları tedavilerinin de hem fizyolojik olarak hem de psikolojik terapilerle yapılmasına ihtiyaç oluyor. Ancak öncesinde mutlaka bu soruna yol açan faktörlerin net bir şekilde tespit edilmesi gerekiyor. Bunun için de hastanın bir dizi test ve muayeneden geçmesine ihtiyaç olacaktır. Çünkü tedavi bu sorunu ortadan kaldırmaya yönelik olarak uygulanıyor.

Fiziksel unsurları ortadan kaldırmaya yönelik olarak uygulanan cinsel işlev bozuklukları tedavisi ilaç kulanım olabileceği gibi ameliyat yani cerrahi müdahale de olabilir. Psikolojik faktörlerin giderilmesine yönelik olarak çiftlerin ya da hastanın cinsel terapi, psikolojik terapi ya da aile terapisi alması gerekiyor. Böylelikle çiftlerin çok daha konforlu bir cinsel yaşama kavuşmaları da mümkün olabiliyor. Cinsel işlev bozukluklarının tedavi edilebilen sorunlar olduğunu unutmamak gerekir.