Cinsel İlgi ve Uyarılma Bozuklukları

Cinsel İlgi ve Uyarılma Bozuklukları

Cinsel İlgi ve Uyarılma Bozuklukları


Kadınlarda cinsel ilgi ve uyarılma bozuklukları çok sayıda farklı problemi de beraberinde getirebiliyor. Sürekli olarak yaşanabildiği gibi tekrarlayıcı bir şekilde de ortaya çıkabilen bu problem iki farklı kategoride değerlendiriliyor. Bunların ilki cinsel uyarılmanın olmaması ve bir diğeri de cinsel ilişki boyunca cinsel uyarımın sürdürülememesidir. Elbette her iki durumda da kadınların cinsel yaşam konforu olumsuz yönde etkileniyor.

Öncelikle cinsel ilgi ve uyarılma bozuklukları konusunu daha iyi anlamak için cinsel uyarılmanın nasıl gerçekleştiğinin bilinmesi gerekir. Cinsel uyarılma aslında vücudun cinsel ilişki için hazırlanması anlamına geliyor. Uyarılma ile birlikte vücutta bazı değişimler de meydana geliyor. Bu değişimlerin tamamı cinsel ilişkinin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesine yöneliktir.

Ancak cinsel ilgi ve uyarılma bozuklukları yaşanması durumunda cinsel ilişki de sorunsuz olmaz. Kadınlarda ağrılı cinsel ilişkiden cinsel isteksizliğe kadar uzanan geniş bir sorun listesi ortaya çıkabiliyor. Bu noktada söz konusu problemin neden ortaya çıktığı da merak edilebilir.

En yaygın görülen nedenleri şu şekilde listeleyebiliriz:


  • Hormonal bozukluklar
  • Bazı psikiyatrik ilaçların kullanımı
  • İdrar söktürücü ilaçların kullanımı
  • Tansiyon ilaçlarının kullanımı
  • Astım ilaçlarının kullanımı
  • Kolesterol ilaçlarının kullanımı
  • Psikolojik unsurlar

Çoğu zaman cinsel ilgi ve uyarılma bozuklukları noktasında doktorunuz tarafından cinsel terapiye yönlendirilebilirsiniz. Çünkü bu sorun psikolojik kökenli olarak da ortaya çıkabiliyor. Söz konusu probleme neden olabilecek fiziksel bir unsurun tespit edilmemesi durumunda devreye psikolojik terapiler giriyor. Kimi zamanda bu iki farklı tedavi yönteminin bir arada uygulanmasına da ihtiyaç duyulabiliyor. Kadınların daha konforlu bir cinsel yaşama kavuşmaları için bu konuyu dikkate almaları önemlidir.

Elbette her hastada bu durumun ortaya çıkma nedeni aynı değildir. Bu nedenle daha farklı faktörlere bağlı olarak da cinsel ilgi ve uyarılma bozuklukları yaşanabileceğini belirtmek gerekiyor. Önemli olan bu durumun kadın tarafından ciddiye alınmasıdır. Çünkü uyarılma bozuklukları gibi sorunlar tedavi edilebilir. Öncelikle kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulmasında fayda olacaktır. Bu sayede sorunun altında yatan nedenler tespit edilebilir ve en ideal tedavi seçenekleri ile uyarılma bozukluğunun giderilmesi sağlanabilir.