Ağrılı Adet


Ağrılı Adet


Tıp dilince dismenore uterus olan rahim kasılmaları ağrılı adet kramplarına neden olur. İki tip olarak bu sağlık sorunu tanımlanabilir. Birincisi en çok görülen adet krampları olurken ikinci tip ise üreme organındaki sorunlar nedeni ile ortaya çıkar. Her iki çeşidinde tedavisi bulunur. Adet döneminin öncesinde karın bölgesinde ve kasıklarda kramplar oluşur. Bu kramplar birinci ağrılı adet tipinde tekrarlar niteliktedir.

Herhangi bir hastalıktan dolayı yaşanmaz. Bir iki gün öncesinden başlayan ağrılar uyluk, alt karın ve sırt bölgelerinde daha çok hissedilir. 12 ile 72 saat arasında sürer. Halsizlik, kusma ve bulantı gibi olumsuzluklar oluşturabilir. İkinci tipte ise kadın üreme organından kaynaklanan bu durumda ağrılar adet döngüsünden çok erken başlar. Sık görülür ve çok daha uzun sürer.

Ağrılı Adet Belirtileri ve Tedavisi


Alt karında oluşan ağrılar, kramplar şeklinde olur. Bu ağrılara baş ağrısı, bulantı, kusma ve baş dönmesi eşlik eder. Evde uygulanabilecek bazı yöntemlerle bu ağrıların hafifletilmesi mümkün olabilir. Ancak kadın üreme organında yaşanan rahatsızlıklar nedeni ile oluşan sorunlarda tedavi hekim tarafından yapılmalıdır. Birinci ağrılar için evde uygulanabilecek yöntemlerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sırta ve pelvik bölgeye sıcak su torbasının konması
  • Düzenli fiziksel egzersizler ve hafif besleyici yemekler
  • Düzensiz aralıklarla gerçekleşen fazla adet kanamaları
  • Beklenen süreden önce iltihap önceliyi ilaçların alınması
  • Dizlerin bükülerek ya da bacakların kaldırılarak yatmak
  • B vitamini takviyeleri alma ve alkol, kafein, şeker ve tuz alımını azaltmak

Yapılan bu uygulamalar ağrılı adet sorununa çözüm olmadığında tıbbi tedaviye başvurulabilir. Öncelikle ağrının altında yatan neden araştırıl ve ağrının şiddetine göre tedavi belirlenir. Ağrı enfeksiyonlar nedeni ile olduğunda hekim tarafından verilen antibiyotikler ile tedavi yapılabilir.

Ağrılı Adet Görme Riski Fazla Olan Kadınlar


Her kadının kendine göre bir adet düzeni olsa da bazı kadınlarda şiddetli adet görme riski daha fazladır. Özellikle 30 yaşından küçüklerde, 11 yaşından önce ergenliğe girenlerde, adet dönemlerinde ağır kanamaları olanlarda, düzensiz adet kanamaları yaşayanlarda, ailesinde bu şekilde sancılı adet dönemi yaşayanlarda ve sigara içenlerde risk daha fazladır.

Genel olarak ağrılı adet krampları herhangi bir tıbbi komplikasyon oluşturmaz. Ancak kadınlar sosyal yaşamanı olumsuz etkiler. Adet krampları her ay günlük yaşantınızı olumsuz bir şekilde etkilemeye başlamış ve semptomlar giderek kötüleşiyor ise hekime başvurulmalıdır.

Şiddetli Adet Sancılarında Yapılabilecek Testler


Hekime başvurulduğunda hekim yaşanan bu sorunun altında yatan farklı bir tıbbi durum olasılığını araştırmak için bazı testler uygulayacaktır. Bunlardan ilki ultrason olmaktadır. Bu şekilde yumurtalıkların, fallop tüplerin ve rahmin görüntüsü incelenir.

MR ve BT taraması ultrasından daha ayrıtılı testlerdir. Ağrısız şekilde yapılan bu testlerin yanında Laparoskopi de yapılır. Mestrüel kramların teşhisinde çok gerekli olmasa da şiddetli ağrıların altında yatan ektopik gebelik, over kistleri, adezyonlar, fibroidler gibi durumların teşhisinde yardımcı olabilir.