Adet Düzensizlikleri ve Anormal Vajinal Kanamalar


Adet Düzensizlikleri ve Anormal Vajinal Kanamalar


Her sağlıklı kadın üreme döneminde ortalama 28 günde bir adet kanaması görmektedir. Bireyler ergenlik döneminden başlayarak hormonel düzen oluşuncaya kadar 12 ile 18 ay boyunca adet düzensizliği oluşabilir. Bu da adet dönemlerinin gecikmesine neden olur. Menopoz dönemi başlangıcındaki kadınlarda bu şekilde düzensiz olarak adet görebilir. Hem ergenlik hem de menapoz dönemlerinde vücudun yeni hormonel düzeye alışması için belirli bir süreye ihtiyacı olacaktır.

Kadınlar regl takvimlerinde 21 ile 35 günlük sürelerde 5 ile 7 gün adet kanaması görür. Bu süreler kişiden kişiye değişebilir. Bir düzen içerisinde gerçekleşen adet döngüsü, vücudun farklı kısımlarının da uyum içinde olmasını sağlar.

Adet Düzenini Etkileyen Bozukluklar


Adet gününün 21 günden az olması ve 35 günden fazla olması durumunda düzensiz adet oluşumundan söz edilebilir. 3.periyottan fazla sürede kanama olmaması ve adet dönemi dışında kanama olması da düzensizlikten kaynaklanır. Adet düzenini etkileyen bozukluklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Adet kanaması miktarının normalden fazla olması
  • Kanama miktarının normalden az olması
  • Düzensiz aralıklarla gerçekleşen fazla adet kanamaları
  • Adet süresinin uzaması

Adet Düzensizliği Nedenleri


Çoğunlukla hormonel değişimlerden kaynaklanan adet düzensizliği, yumurtalık ve rahim kanserlerinde, polip ve miyom oluşumlarında, yumurta rezervinde yumurta bulunmaması, yumurtalık kistleri ve dış gebelik durumlarında da oluşabilir. Özellikle tiroit hormonlarının yetersiz salgılanması ya da fazla salgılanması da düzensizlik oluşturur. Bunların yanında hormonel dengeyi bozan stres en yaygın olarak görülen düzensizlik nedenlerindendir.

Adet Düzensizliği Tanısı


Yaşanan belirtiler ile hekime başvurulur. Hastanın ayrıntılı olarak anomnezi alınacaktır. Bu süreçte hastanın kanama miktarı, süresi ve aralığı sorgulanır. Hastanın aile öyküsü de tanı aşamasında çok önemlidir. Hastanın kullandığı ilaçlar belirlenir. Jinekolojik ve fiziki muayene yapılır. Ultrason ve gerekli olursa histeroskopi ile de rahim içi ayrıntılı bir şekilde incelenir.

Hekim rahim ağzı kanserinden şüpheleniyor ise smear testi yapar. Bunların yanında yapılan laboratuvar testleri ile de varsa hormonel düzeyde yaşanan sorunlar tespit edilir. Tüm tahlil ve tetkikler sonucunda tanı konulur. Yapılan araştırmalar sonucunda belirlenen nedenlere göre tedaviler yapılır.

Anormal Vajina Kanamaları


Adet süresi ve miktarı her kadın için değişen normal sürelerdedir. Süre olarak 21 ile 35 gün arasın normal kabul edilirken kanama süresi olarak 3 ile 7 gün arası normal kabul ediliyor. Adet kanamasının çok az olması ya da haftalarca sürmesi de anormal vajina kanamaları olarak değerlendirilir. Beklenmeyen kanamalar rahim ağzında ya da doğrudan rahimde bazı sorunların olduğuna işarettir.

Özellikle menapoz sonrasın kadınlarda bu durum dikkate alınmalıdır. Bu durumu oluşturan neden arasında:
  • Adet düzensizlikleri ve hormon bozuklukları
  • Vajinal enfeksiyonlar ve rahim ağzındaki bozukluklar
  • Yumurtalık, rahim ağzı, vajina ve rahim kanallarında oluşabilen kitleler, polipler ve tümörler
  • Vajinal bölgedeki travmalar ve gebeliğin erken döneminde görülen kanamalar
  • Dış gebelik ve düşükler