10 haftayı geçen gebeliklerde kürtaj yapılabiliyor mu?

10 haftayı geçen gebeliklerde kürtaj yapılabiliyor mu?

10 haftayı geçen gebeliklerde kürtaj yapılabiliyor mu?

Kürtaj merkezleri ya da kürtaj yapan hastaneler günümüzde oldukça gelişmiş biçimde, hastanın gizliliğini koruyarak, etik ve yasal sınırlar içinde hizmet vermektedir. İstenmeyen gebelik durumunda kadının istemli biçimde kürtaj yaptırması yasal hakkıdır. Bazı durumlarda da mahkeme kararı ile gebeliğin alınması zorunluluğu oluşabilmekte ayrıca sağlıksız hamileliklerde de anne ve bebek sağlığı yararına kürtaj kararı alınabilmektedir. Boş gebelikler ya da düşük sonrasında rahmin gebelik dokularından temizlenmesi de kürtaj işlemi ile gerçekleştirilir.

Herhangi bir sebeple kürtaj olmaya karar veren kadınlar, kürtaj yaptırabilir miyim; kaç haftalıkken kürtaj yapılır sorularını sormaktadır. Bu konuda yasal sınırlar, kürtaj süresi kaç hafta sorusunun yanıtını bilmek ve buna göre hareket etmek önemlidir.

Kürtajda Yasal Sınırlar Var mıdır?


Kürtaj yaptırmakla karşı karşıya kalan ya da kürtaj yaptırmaya karar veren kadınlar için gebelik haftası önemli bir kriterdir. Gebelik hastaneleri ya da İstanbul kürtaj merkezlerinde kürtaj konusunda en çok destek talep edilen konu, kürtajın yasal süresidir.

Kürtaj ne zamana kadar yaptırılabilir sorusunun ülkemiz yasal mevzuatında yanıtı; 10. haftaya kadardır. Kürtaj,

  • Evli kadınlar için eşinin onayı ile,
  • 18 yaşından büyük bekar kadınlar için kendi rızaları ile,
  • 15-18 yaş için aile onayı ile yaptırılabilir.
10 haftayı geçen gebeliklerde kürtaj yapılabiliyor mu?

Burada unutulmaması gereken 15 yaş altı gebeliklerde tıbbi müdahale sürecine adli hizmetler de girmektedir. Bu çocukların cinsel istismarı noktasında son derece hassas bir konu olarak dikkat edilmesi gereken bir noktadır. 15 yaş altı gebeliklerin öncelikle adli makamlara bildirimi zorunludur.

Gebeliğin 10 haftasına kadar yasal sınırlar içinde kürtaj yaptırılabilmektedir. 10 haftadan itibaren zorunlu hallerde ve doktor raporu ile yaptırılabilecek kürtaj işleminin üst sınırı ise 24. haftadır.

Haftadan Sonra Kürtaj Yasak mıdır?


Kürtaj, ülkemizde 10 haftaya kadar yaptırılabilir. Genel olarak gebeliğin, gebelik kesesinin oluştuğu 6. Haftadan itibaren 10. Haftaya kadar sonlandırılmasının daha sağlıklı olduğu bilinmektedir. Uzmanlar 6. hafta öncesinde kürtaj işleminde dikkatli olunması gerektiğini ve kontrollerin yapılarak gerekirse bebek aldırma işlemini 6. haftada gerçekleştirmeyi uygun bulmaktadır. 10. haftadan sonraki gebeliklerin zorunlu haller dışında sonlandırılması yasal değildir. Zorunlu hallerde 10. haftadan sonra gebelikler üst sınır olarak kabul edilen 24. haftaya kadar doktor kurulu kararı ile sonlandırılabilir.

Hangi hallerde 10 haftadan sonra kürtaj yapılabilir?


Ülkemizde 10. Haftaya kadar kadınlar istekleriyle ya da sağlık açısından gerekli olan hallerde kürtaj yaptırabilirler. 10. haftadan itibaren kurul kararı olmadan gebeliğin sonlandırılması ise yasal değildir. Peki hangi durumlarda 10. Haftadan sonra kürtaj yaptırılabilir? 10. haftadan sonra kürtaj yapılır mı?

Bebeğin sakat olduğunun anlaşılması

Bebeğin sakat olduğunun anlaşıldığı hallerde en az 3 hekim onayı bulunan kurul kararı ile anne ya da eşlerin de istemesi üzerine kürtaj yapılarak gebeliğin sonlandırılması yapılabilir.

Aşırı kanama gibi hayati risk

Kürtaj işlemi, 10. haftadan sonra annenin hayati riskinin olduğu hallerde uygulanabilir. Annenin yaşamının gebelik nedeniyle tehdit altına olduğu hallerde öncelik annenin hayatını kurtarmaktır.

Bebeğin kalp atışlarının alınamadığı durumlarda

Bebeğin anne karnında kalp atışının durduğu durumlarda rahimde kaldığı sürece anne için hayati risk oluşturma durumu vardır. Bu nedenle 10. haftadan sonra gebeliğin sonlandırılması gereken durumlardan biri de bebeğin kalp atışlarının alınamamasıdır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir